Feminist pedagoji bağlamında yetişkin okuma yazma kitapları
Adult literacy course books in the context of feminist pedagogy
- Tez No: 948151
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER, PROF. DR. GÜLDEN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, 2022-2023 öğretim yılında halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen yetişkin okuma yazma kurslarında kullanılan eğitim materyallerinin içeriklerinin, başta toplumsal cinsiyet olmak üzere farklı toplumsal eşitsizlik biçimleri açısından nasıl bir yapı sergilediğinin saptanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, belirtilen dört kitabın hem metin hem de görsel içerikleri kadın-erkek eşitsizliği, dil, din, ırk, cinsel yönelim ve dezavantajlı gruplara yönelik ayrımcılık açısından analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenine dayanmaktadır ve veri toplama sürecinde belgesel tarama yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma neticesinde, okuma yazma materyallerinde toplumsal cinsiyet rollerinin büyük ölçüde geleneksel kalıplar doğrultusunda yeniden üretildiği, kadınların daha çok ev içi sorumluluklarla, erkeklerin ise kamusal alan ve teknik becerilerle ilişkilendirildiği tespit edilmiştir. Kadınların kamusal alandaki görünürlüğüne ilişkin olumlu temsiller bulunsa da bu örnekler sayıca sınırlı ve genellikle geleneksel rollerle uyumlu olup, kadınların üretken rollerinin çoğunlukla ev içi faaliyetlerle sınırlandırıldığı gözlemlenmiştir. Aile hayatına ilişkin iş bölümü ve demokratik aile yapısının temsili incelendiğinde, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin büyük ölçüde yeniden üretildiği, erkek figürlerin karar alma süreçlerinde merkezi rol üstlendiği gözlemlenmiştir. Dezavantajlı gruplara yönelik içeriklerin ise sınırlı olmakla birlikte bazı olumlu temsiller içerdiği, ancak bu temsillerin genellikle bireysel başarı ekseninde sunulup yapısal eşitsizliklere dair eleştirel bir bakış içermediği sonucuna ulaşılmıştır. Farklı inanç, siyasi görüş veya cinsel yönelimlere yönelik dışlayıcı ya da ayrımcı bir içeriğe rastlanmamakla birlikte, toplumsal çeşitliliği kabul eden ve insan hakları temelli bir yaklaşımın benimsendiği belirlenmiştir. Kullanılan nesnelerin toplumsal cinsiyet rollerine göre belirgin bir şekilde atanarak kadınların ev içi faaliyetlerle, erkeklerin ise teknik beceriler ve kamusal alanla ilişkilendirildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how the educational materials used in adult literacy courses organized in public educational centers during the 2022-2023 academic year present structures related to varios forms of social inequalities, with a particular focus on gender. In this context, the textual and visual content of these four books has been analyzed in terms of gender inequality, as well as discrimination based on language, religion, race, sexual orientation, and marginalized groups. The study is based on a qualitative research design, and the data collection process utilized the document analysis method. The obtained data were examined in detail through descriptive analysis. Based on the findings of the research the literacy materials predominantly reproduce traditional gender roles, where women are associated more with domestic responsibilities while men are linked to public spaces and technical skills. Although there are some positive representations regarding women's visibility in the public sphere, these examples are limited in number and typically align with traditional roles, indicating that women's productive roles are mostly confined to domestic activities. Regarding the representation of the division of labor in family life and democratic family structure, it was observed that traditional gender roles are predominantly reproduced, with male figures occupying central roles in decision-making processes. Although the content related to disadvantaged groups contains some positive representations, these are mainly presented from an individual success perspective and lack a critical view of structural inequalities. Despite the absence of explicitly discriminatory content related to different beliefs, political views, or sexual orientations, the materials generally adopt a human rights-based approach that values social diversity. Furthermore, it was found that objects used in the literacy materials are distinctly attributed to gender roles, portraying women in domestic contexts while men are associated with technical skills and public spaces.