Dinî mûsikî icralarında yapılan yaygın lafzî hatalar
Common literal errors in religious music performances
  1. Tez No: 948333
  2. Yazar: ABDULHAMİT HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETDİN BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dinî mûsikî, icra edildiği ortama göre Câmi ve tekke mûsikîsi olarak iki kısımda ele alınmaktadır. Arapça'da cem kökünden gelen câmi,“toplayan, bir araya getiren”anlamında olup, Allah'ın büyüklüğünü idrak ederek, O'nun rahmet deryasının bilinci ile hareket etme gayesiyle O'na karşı topluca teşekkür edildiği güzide mekânlardan biridir. Câmi mûsikîsi, temelinde câmide cemaatle birlikte kılınan namaz ve sonrası yapılan ibâdeti konu alan sözlü bir mûsikî olup ferdî olarak icra edilmekle birlikte müezzinlik faaliyetleri içerisinde yapılan tesbihat, mevlîd bahirleri arasında okunan tevşihlerin topluca yapıldığı mûsikîdir. Sûfîlerin zâhidâne hayatlarını pratiğe dönüştürdüğü ve tasavvufî düşüncenin geliştiği ortamlara tekke denilmektedir. Dergâh, âsitâne ve zâviye adıyla anılan bu mekânlarda yapılan tekke mûsikîsi icraları câmi mûsikîsinden farklı olarak belirli enstrümanlar eşliğinde yapılmaktadır. Bu çalışmamızdaki maksat câmi ve tekke mûsikîsi formlarının icralarında yaygın olarak yapılan lafzî hatalara dikkat çekmek ve lafızların doğru telaffuzunu ortaya çıkarmaktır. Çalışma dört bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, dinî mûsikîsinin iki ana bölümü olan cami ve tekke mûsikîsi formları, ikinci ve üçüncü bölümde cami ve tekke mûsikîsi formlarının icralarında yapılan yaygın lafzî hatalar, dördüncü bölümde ise, cami ve tekke mûsikîsi ortak formalarının icralarında yapılan yaygın lafzî hatalar genellikle sosyal medya araçları dinlemek suretiyle araştırıp incelenmiştir. İnceleme neticesinde ortaya çıkan durum sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Religious music is divided into two groups according to the environment in which it is performed: mosque and dervish lodge music. In Arabic, mosque, which comes from the root cem, means a place where people gather, and it is one of the distinguished places where people thank Allah collectively with the aim of realizing His greatness and acting with the awareness of His ocean of mercy. Mosque music is a verbal music that basically focuses on the prayer performed together with the congregation in the mosque and the worship performed afterwards, and although it is performed individually, it is music in which the tasbihat performed within the activities of the muezzin and the tewshih recited between the chapters of the mevild are performed collectively. The environments where Sufis put their ascetic lives into practice and where Sufi thought develops are called dervish lodges. The dervish lodge music performances performed in these places called dervish lodges, asitane and zawiya are performed with certain ınstruments, unlike mosque music. The purpose of this study is to draw attention to the common wording errors made in the performances of mosque and dervish lodge music forms and to reveal the correct pronunciation of the words. The study is handled in four sections. In the first section, the mosque and dervish lodge music forms, which are the two forms of religious music, are examined; in the second and third sections, the common wording errors made in the performances of mosque and dervish lodge music forms; and in the fourth section, the common wording errors made in the performances of common forms of mosque and dervish lodge music are investigated and examined, usually by listening to social media tools. The situation that emerged as a result of the study is completed with the conclusion section.