6 ay-2 yaş çocuk sahibi annelerin ek gıda ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of mothers with children aged 6 months-2 years about supplementary food
  1. Tez No: 948898
  2. Yazar: ŞAFAK AKBEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada; 6 ay - 2 yaş çocuk sahibi annelerin sosyo-demografik özellikleri de dikkate alınarak ek gıdaya ne zaman başladıkları, ek gıdaya geçiş kararını vermede etkili olan faktörleri belirlemek, uygun zamana göre uygun ek gıda ile beslenip beslenmediklerini saptamak ve ek gıda ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. Esentepe Aile Sağlığı Merkezi'ne 15.02.2025- 15.04.2025 tarihleri arasında başvuran 6 ay - 2 yaş çocuk sahibi annelerden çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan anneler ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Bilgi Formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine when mothers with children aged 6 months-2 years started supplementary food, to determine the factors that were effective in making the decision to switch to supplementary food, to determine whether they were fed with appropriate supplementary food according to the appropriate time and to measure their level of knowledge about supplementary food, taking into account their socio-demographic characteristics. Materials and Methods: This study was planned as a single-center, prospective, descriptive and correlational study. It was conducted with mothers who met the inclusion criteria among mothers with children aged 6 months - 2 years who applied to Esentepe Family Health Center between 15.02.2025-15.04.2025. Information Form was used to obtain the data.