Özel öğretim kurumlarında değerler eğitimi çalışmalarının yönetimi ve organizasyonu: Bir durum çalışması
Management and organization of values education studies in private education institutions: A case study
- Tez No: 949451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezin konusu, özel öğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin yaptıkları değerler eğitimi çalışmalarının yönetimi ve organizasyonu incelenerek bir durum tespiti yapmak, değerler eğitimi yönetiminde ve organizasyonunda karşılaştıkları sorunları ve önerilerini tespit edebilmektir. Bu çalışmanın amacı, özel öğretim kurumlarında değerler eğitimi çalışmalarının yönetim ve organizasyonun nasıl olduğunu tespit etmektir. Tez çalışmamızda, özel öğretim kurumlarında verilen değerler eğitimi çalışmalarının organizasyonunu ve yönetimini inceleyebilmek adına nitel yöntemde durum çalışması yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul 'da bulunan çeşitli kademelerde eğitim veren 5 özel öğretim kurumudur. Bu kurumların her birinde görev yapan 1 yönetici ve 1 öğretmen ile görüşme yapılmış, değerler eğitimi birimleri tarafından oluşturulan yönerge, plan vb. dokümanlar incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak daha kapsamlı bir sonuç oluşturabilmesi açısından doküman incelemesinin yanı sıra yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma neticesinde edinilen veriler, nitel iv veri analizi yöntemlerinden içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiş ve araştırma sorularına uygun olarak bütüncül bir çerçevede ele alınmıştır. Araştırmada özel öğretim kurumlarında değerler eğitimi yönetimi ve çalışmalarının, resmi müfredat çerçevesinde ancak çeşitli yöntem ve şekillerle yapıldığı görülmüştür. Değerler eğitiminin kurumların misyon ve vizyonuyla uyumlu olduğunda çalışmaların etkinliğini artırdığı ortaya çıkmıştır. Değerler eğitiminin sadece sınıf içinde değil okulun diğer alanlarında da uygulanması ve yaratıcı etkinlikler, dijital kaynaklar vb. ile desteklenmesi öğrencilerin dini, manevi ve ahlaki gelişimlerine katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca değerler eğitimi sürecinde karşılaşılan zorlukların, öğrencilerin değerleri içselleştirmelerini engellediği; zaman kısıtlamaları, aile katılım eksikliği, okul dışı faaliyetlerin yetersizliği, medya ve teknolojinin olumsuz etkileri gibi faktörlerin bu süreci zorlaştırdığı görülmüştür. Bulgular, literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılmış ve çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to make a situation determination by examining the management and organization of values education studies carried out by administrators and teachers working in private education institutions, and to determine the problems and suggestions they encounter in the management and organization of values education. The aim of this study is to determine how the management and organization of values education studies in private education institutions are. In our thesis study, a qualitative case study was conducted in order to examine the organization and management of values education studies given in private education institutions. The study group of the research is 5 private education institutions providing education at various levels in Istanbul. Interviews were conducted with 1 administrator and 1 teacher working in each of these institutions, and documents such as directives, plans, etc. created by the values education units were examined. Several methods have been used as a data collection tool in order to create a more comprehensive result. These are literature review and document review, as well as semi-structured interviews. The vi findings obtained in the research were analyzed by content analysis and descriptive analysis methods, which are qualitative data analysis methods. The findings were discussed in a holistic framework in accordance with the research questions. As a result of the research, it has been seen that values education management and studies in private education institutions are carried out within the framework of the official curriculum but with various methods and forms. It has been observed that values education increases the effectiveness of studies when it is compatible with the mission and vision of institutions. It has been observed that the implementation of values education not only in the classroom but also in other areas of the school and supporting it with creative activities, digital resources, etc., contributes to the religious, spiritual and moral development of students. In addition, the difficulties encountered in the process of values education prevent students from internalizing values; It has been observed that factors such as time constraints, lack of family participation, inadequacy of out-of-school activities, and the negative effects of media and technology complicate this process. The findings were discussed by comparing them with the studies in the literature and various suggestions were developed.