Üniversite patentlerinin ticarileştirilmesinde dijital pazarlama stratejilerinin rolü
The role of digital marketing strategies in the commercialization of university patents
  1. Tez No: 949496
  2. Yazar: SÜLEYMAN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, üniversitelerde geliştirilen patentlerin ticarileştirilme süreçlerinde dijital pazarlama stratejilerinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki üniversite-teknoloji transferi ekosisteminde yer alan akademisyenler, teknoloji transfer ofisi (TTO) uzmanları ve firma temsilcileri ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara ve GPT-4 destekli öngörülere dayanmaktadır. Çalışmada, nitel bir yaklaşım benimsenmiş; Delphi analizi ile temalar oluşturulmuş ve MAXQDA 24 yazılımı aracılığıyla kodlama ve tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları,“başarı hikâyeleri”,“lisanslama süreci”,“içerik pazarlaması”ve“uluslararası görünürlük”gibi temaların tüm paydaşlarca ortaklaştığını ortaya koymuştur. Ancak bununla birlikte, akademisyenlerin daha çok bürokratik engeller ve süreçlere yönelik eleştirilerde bulunduğu, firmaların uygulama ve etki odaklı içeriklere yöneldiği ve TTO uzmanlarının stratejik planlama eksikliklerine dikkat çektiği gözlemlenmiştir. GPT-4'ün analizlerde sunduğu katkıların ise daha çok stratejik çerçeveleme ve kuramsal öneriler ekseninde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yapay zekâ destekli içgörülerin insan uzmanlığıyla bütünleştirilmesinin, üniversite patentlerinin dijital ortamda daha etkili ticarileştirilmesine olanak sağlayabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca dijital pazarlama stratejilerinin yalnızca tanıtım değil, aynı zamanda stratejik anlatı (storytelling) ve görünürlük yaratma açısından da kritik bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Bu yönüyle çalışma, TTO'lar için dijital pazarlama temelli yeni stratejik yaklaşımlara teorik ve uygulamalı katkı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the role of digital marketing strategies in the commercialization of university patents. The research is based on semi-structured interviews conducted with academics, technology transfer office (TTO) professionals, and firm representatives in Turkey, as well as foresight analysis supported by GPT-4. Adopting a qualitative methodology, the study utilized a Delphi analysis to identify key themes and employed the MAXQDA 24 software for coding and thematic evaluation.Findings reveal that themes such as“success stories,”“licensing process,”“content marketing,”and“international visibility”were widely emphasized by all stakeholder groups. However, divergences were also observed: academics focused more on bureaucratic barriers and institutional limitations, firms emphasized actionable content and measurable impact, while TTO experts highlighted the lack of long-term strategic planning. GPT-4, in contrast, offered contributions centered around macro-level strategic insights and theoretical framing. The study concludes that integrating AI-generated insights with human expertise can enhance the digital commercialization of university patents. Furthermore, digital marketing is found to play not only a promotional role but also a strategic function in narrative building and visibility enhancement. In this regard, the research provides both theoretical and practical contributions to the development of new digital strategy frameworks for technology transfer offices.