ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE DİJİTAL MEDYA: ABD, ALMANYA VE TÜRKİYE TİKTOK İÇERİKLERİNİN İNCELENMESİ
Digital Media in Early Childhood: Examining TikTok Content in the USA, Germany and Türkiye
  1. Tez No: 950173
  2. Yazar: UĞUR CAN GÜZELSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada temel amaç, TikTok uygulamasında dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan okul öncesi dönem çocuklarının karşılaşabilecekleri içeriklerin çocuklara yönelik analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma çocukların karşılaşabilecekleri bu içerikleri; çocuklara anlamsal ve içeriksel olarak uygunluk, UNESCO tarafından yürütülen yaşayan değerler eğitim programında yer alan 12 evrensel değeri barındırma ve şiddet türlerini barındırmaya yönelik durumlarını inceleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'nin başkenti Ankara'dan 40, Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkenti Washinton District of Columbia'dan 40 ve Almanya'nın başkenti Berlin'den 40 olmak üzere toplam 120 video içeriğinin incelenip içeriklerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir ve içerik analizi yönteminin alt türlerinden tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kapsamında veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen kontrol listesi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları Türkiye, ABD ve Almanya'daki okul öncesi dönem çocuklarının karşılaşabilecekleri TikTok içeriklerinin kültürel ve bölgesel bağlamlardan etkilendiğini ve ülkeler arasında farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Görsel ve işitsel uygunluk, dil kullanımı, evrensel değerlerin yansıtılması ve şiddet türleri gibi unsurların analiz edilmesi sonucunda, Türkiye'nin uygunsuz içeriklerin en fazla tespit edildiği ülke, Almanya'nın ise en az uygunsuz içeriğin bulunduğu ülke olduğu belirlenmiştir. ABD'deki içeriklerin ise Türkiye'den daha fazla uygun Almanya'dan ise daha fazla uygunsuz içerik ile iki ülke arasında yer aldığı saptanmıştır. Çalışma, dijital içeriklerin çocukların gelişimi üzerinde önemli etkilerinin uluslararası farklardan etkilendiğini ve daha güvenli bir dijital ortam oluşturulması için bu farklılıkların dikkate alınması gerektiğini tespit etmiştir. Araştırma politika üreticilere dijital medya platformlarının toplumun geleceğini inşa sürecindeki yerinin belirlenmesinde çok kilit bir role sahip olan ülkesel farklılıkları göz önünde bulundurarak önlemlerin bütün ülkelerde yeni yerel düzenlemeler ile yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the content that children from different parts of the world may encounter on the TikTok platform. Specifically, the research examines the suitability of this content for children in terms of semantic and contextual appropriateness, its alignment with the 12 universal values outlined in UNESCO's Living Values Education Program, and the presence of various forms of violence. The study analyzed a total of 120 TikTok videos, with 40 selected from Ankara, Türkiye; 40 from Washington, D.C., USA; and 40 from Berlin, Germany. The research employed content analysis, a qualitative research method, utilizing thematic analysis as a sub-method. Data were collected using a checklist developed by the researchers. The findings indicate that the TikTok content accessible to preschool children in Türkiye, the United States, and Germany is shaped by cultural and regional factors, resulting in notable differences across countries. Analyzing aspects such as audiovisual appropriateness, language use, representation of universal values, and instances of violence, the study found that Türkiye had the highest proportion of inappropriate content.