Konya'nın yöresel ürünlerinin al götür konseptinde yeni ürün olarak geliştirilmesi
Development of Konya's local products as a new product in a take-away concept
- Tez No: 950253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yöresel/bölgesel“al götür”konseptine uygun hale getirilebilecek ve Konya'da tüketilen yemekler kit haline getirilerek (yiyecek, içecek, tatlı ve çorba: sirkencübin, palize, erişte, tandır çorbası) coğrafi işaret portalından reçeteler uyarlanarak yapılmıştır. Ürünler sadece al götür konsepti için değil, afet ve kamp/rekreatif turizm gibi konseptlerde de kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. Ürünlerin 0, 15, 30 ve 60 gün boyunca stoklanarak ağırlık, pH, renk ve mikrobiyal analizler ile değerlendirmeleri yapılmıştır. Palizelerde depolama ile sulanma meydana gelerek rengi değişmiş, mikrobiyal üreme meydana gelmiştir. Çorbalarda ise ağırlık kaybı yaşanmazken, kıvam ve renk bir miktar değişmiş mikrobiyal açıdan ise temiz olduğu bulunmuştur. Erişteler de 15. günden sonra mikrobiyal üreme gözlenirken, uzun süre depolanmadan satışa sunulması gerektiği belirlenmiştir. Sirkencübin'in 30'uncu günde pH'sı 4,5'a düşerken mikrobiyal üreme olmaması açısından al götür konseptine en uygun ürün olduğu söylenebilir. Sonuç olarak çorba ve şerbetin konsepte uygun olarak logo ve hikayesi oluşturularak kit hazırlanmıştır. Hem yöresel hem de geleneksel bu tür sıvı soğuk/sıcak tüketilebilen ürünler şehre kimlik kazandıracağı, yenilikçi al götür ürünleri geleneksel lezzetlerini bozmadan daha uzun süre kullanılabilecek hale getirilmesinin pazarda başarılı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The regional“take-away”concept was adapted into a kit containing dishes consumed in Konya (food, beverage, dessert, and soup: sirkencübin, palize, noodles, tandır soup) by adapting recipes from the geographical indication portal. The products are designed not only for the take-away concept, but also for use in concepts such as disaster and camping/recreational tourism. The products were stored for 0, 15, 30 and 60 days and evaluated with weight, pH, color and microbial analysis. Watering occurred in the palisades during storage, causing color change and microbial growth. The soups, on the other hand, experienced no weight loss, but their consistency and color changed slightly, but were found to be microbially clean. While microbial growth was observed in the noodles after the 15th day, it was determined that they should be offered for sale without being stored for a long time. While the pH of Sirkencubin drops to 4.5 on the 30th day, it can be said that it is the most suitable product for the take-away concept in terms of not having any microbial growth. As a result, a kit was created with a logo and story tailored to the concept of the soup and sherbet. It is thought that these kinds of liquid cold/hot products, both local and traditional, will give the city an identity, and that innovative take-away products that can be consumed for a longer time without losing their traditional taste will be successful in the market.