Ahşap elemanlarda nem etkisinin geliştirilen cihaz yardımıyla belirlenmesi
Determination of moisture effect on wooden elements with the help of the developed device
  1. Tez No: 950385
  2. Yazar: MUSTAFA EMİN TOPRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ahşap elemanların nem ile ilişkileri ekonomik ve teknik açıdan önem arz etmektedir. Çünkü ahşap elemanların nem oranı değişimiyle, özellikle işlenme özellikleri ve mekanik davranışları gibi önemli yapısal davranışları değişiklik göstermektedir. Ahşap malzemelerde nem miktarının tespiti, eskiden beri kullanılan kurutma yöntemlerinin yanında artık dijital nemölçerler ile yapılmaktadır. Ahşapta nem ölçümünde kullanılan bu tip cihazlar genel olarak yurt dışından ithal edilmekle birlikte, fiziki ve teknik yapı eksikliklerinden dolayı kısıtlı özelliklere sahip olmaktadırlar. Ayrıca yurtdışından dövizle alındığı için yüksek maliyete sahiptirler. Ahşapta nem ölçümünde maliyeti düşürmek, aynı zamanda yerli ve milli ahşap nemölçerinin üretilmesinde yeni bir öneri oluşturmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Ahşaptaki nem ölçümünde, otomasyon sistemi tasarımlarında sıklıkla tercih edilen ve aynı zamanda ekonomik çözüm üretimine elverişli olan Arduino sistem tercih edilmiştir. Tasarlanan cihaz ile farklı tür ahşaplardan alınan nem ölçüm değerleri, piyasada mevcut cihazların nem ölçüm değerleri ile karşılaştırılmış ve grafikler üzerinde gösterilmiştir. Tasarlanan nemölçer cihazı ile kavak ve çam türü ağaçlardan elde edilen numuneler üzerinde ölçümler yapılarak, numunelerin içerdikleri nem oranlarının mekanik ve yapısal davranışlarına etkileri deneysel çalışmalarla araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar daha önce yapılan çalışma sonuçları ile karşılaştırılarak tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda, ahşap elemanlardaki nem durumunun irdelenmesi ve nem ölçümü ile ilgili yerli ve milli imkanlar dahilinde cihaz prototipinin oluşturulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship of wooden elements with moisture is of economic and technical importance. This is because important structural behaviours of wooden elements, especially processing properties and mechanical behaviour, change with changes in moisture content. The determination of the moisture content in wood materials is now done with digital moisture meters in addition to the drying methods used in the past. This type of devices used in wood moisture measurement are generally imported from abroad, but they have limited features due to their physical and technical structure deficiencies. In addition, they have high costs as they are purchased from abroad in foreign currency. This study was carried out in order to reduce the cost of moisture measurement in wood and at the same time to create a new proposal for the production of domestic and national wood moisture meter. Arduino system, which is frequently preferred in automation system designs and is also suitable for the production of economic solutions, was preferred for moisture measurement in wood. The moisture measurement values obtained from different types of wood with the designed device were compared with the moisture measurement values of the devices available in the market and shown on graphs. With the designed moisture meter device, measurements were made on the samples obtained from poplar and pine trees and the effects of the moisture content of the samples on their mechanical and structural behaviours were investigated by experimental studies. The results obtained were compared with the results of previous studies and presented in tables and graphs. As a result of the studies carried out, it was ensured that the moisture condition of the wooden elements was examined and a prototype of the device was created within the scope of domestic and national facilities related to moisture measurement.