Mide kanserinde prognozu göstermede pozitif lenf nodlarının logaritmik oranının, TNM ve pozitif lenf nodu oranının karşılaştırılması
Comparison of the logarithmic ratio of positive lymph nodes, TNM staging, and lymph node ratio in predicting prognosis in gastric cancer
- Tez No: 951001
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DALGIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Başlık: Mide Kanserinde Prognozu Göstermede Pozitif Lenf Nodlarının Logaritmik Oranı, TNM ve Pozitif Lenf Nodu Oranının Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı, mide adenokarsinomu nedeniyle küratif cerrahi uygulanan hastalarda TNM, LNR (pozitif lenf nodu oranı) ve LODDS (pozitif lenf nodlarının logaritmik oranı) evreleme sistemlerinin prognozu belirlemedeki etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2013-2020 yılları arasında mide adenokarsinomu nedeniyle gastrektomi yapılan 166 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Klinik ve patolojik veriler ışığında TNM, LNR ve LODDS sistemleri kullanılarak hastalar evrelendirildi. Sağ kalım süresi ve nüks ilişkisi Kaplan-Meier eğrileri, Cox regresyon ve lojistik regresyon analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Title: Comparison of the Logarithmic Ratio of Positive Lymph Nodes, TNM, and Positive Lymph Node Ratio in Predicting Prognosis in Gastric Cancer Objective: The aim of this study is to compare the prognostic accuracy of TNM staging, Lymph Node Ratio (LNR), and Log Odds of Positive Lymph Nodes (LODDS) in patients who underwent curative surgery for gastric adenocarcinoma. Methods: A retrospective analysis was conducted on 166 patients who underwent total or subtotal gastrectomy for gastric adenocarcinoma at Gazi University Hospital between 2013 and 2020. Patients were staged using TNM, LNR, and LODDS systems. Overall survival and recurrence were analyzed using Kaplan-Meier survival curves, Cox regression, and binary logistic regression models.