Erken çocukluk dönemindeki çocukların liderlik ve öz düzenleme becerilerinin çok kültürlülük bağlamında incelenmesi
An examination of preschool children's leadership and self-regulation skills in the context of multiculturalism
- Tez No: 951380
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, erken çocukluk dönemindeki (48-66 aylık) çocukların liderlik ve öz düzenleme becerilerini çok kültürlülük bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme ile birlikte eğitim ortamlarında artan kültürel çeşitlilik, çocukların sosyal-duygusal gelişimi üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, çok kültürlü eğitim ortamlarında öğrenim gören çocukların liderlik ve öz düzenleme becerilerinin farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak, aynı zamanda bu iki beceri arasındaki ilişkiyi ve öz düzenleme becerilerinin liderlik becerilerini yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiş, veri toplama süreci öğretmen görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Antalya ili Manavgat ilçesinde 10 farklı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-66 aylık çocuklar oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Erken Liderlik Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile bağımsız gruplar t-testi uygulanmıştır. Bulgular, öz düzenleme becerilerinin erken liderlik becerilerini anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, çok kültürlü eğitim ortamlarında öğrenim gören çocukların liderlik ve bazı öz düzenleme alt boyutlarında daha yüksek puanlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise yalnızca“düzenleme”alt boyutunda kız çocuklarının lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the leadership and self-regulation skills of children in early childhood (48-66 months) in the context of multiculturalism. Increasing cultural diversity in educational environments with globalization creates significant effects on children's social-emotional development. In this context, the main purpose of the study is to determine whether the leadership and self-regulation skills of children studying in multicultural educational environments differ and also to determine the relationship between these two skills and whether self-regulation skills predict leadership skills. The study was designed in the relational screening model and the data collection process was carried out based on teachers' opinions. The study group consisted of 48-66 month-old children attending different preschool education institutions in the Manavgat district of Antalya. The“Self-Regulation Skills Scale”and the“Early Leadership Skills Scale”were used as data collection tools. Correlation and multiple regression analyses and independent groups t-test were applied in the analysis of the data. The findings showed that self-regulation skills significantly predicted early leadership skills. In addition, it was found that children studying in multicultural educational environments had higher scores in leadership and some self-regulation sub-dimensions. In terms of gender variable, a significant difference was found in favor of girls only in the“regulation”sub-dimension.