Çocuklarda 25-OH D vitamin düzeylerinin inflamasyona etkisinin akut faz reaktanları ve hemogram parametreleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between 25-OH vitamin D levels and infalammation through acute phase reactants and hemogram parameters in children
- Tez No: 951782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı hastanemizin çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran çocuklarda 25-hidroksi vitamin D düzeyi ile hemogram parametreleri ve akut faz reaktanları arasındaki ilişkiyi değerlendirerek bu vitamin düzeyinin sistemik inflamasyon göstergeleri üzerindeki olası etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metotlar: 2020 ve 2025 Ocak ayları arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran, 25-hidroksi vitamin D düzeyi ölçülmüş, 1-18 yaş arası çocukların verileri kullanılarak bu tek merkezli, kesitsel ve retrospektif çalışma gerçekleştirildi. Hemogram parametreleri, akut faz reaktanları ve biyokimyasal göstergeler ile 25- hidroksi vitamin D düzeyleri arasındaki ilişkiler analiz edildi. Hastalar 25-hidroksi vitamin D düzeyine göre (eksiklik, yetersizlik ve normal) üç gruba ayrıldı, ayrıca yaş gruplarına göre sınıflandırılarak birbiriyle karşılaştırıldı. Gruplar arası hemogram ve akut faz parametreleri ile kalsiyum, fosfat, magnezyum, parathormon ve 25-hidroksi vitamin D düzeylerinin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 1.779 çocuğun, %54,5'i kız olup, yaş ortalaması 9,1±4,9 yıl ve 25- hidroksi vitamin D düzeyi ortalaması 19,8±9,2 ng/ml olarak saptandı. 25- hidroksi vitamin D düzeyinin yaş ile ayrıca hemoglobin, mutlak nötrofil sayısı, nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı, trombosit dağılım genişliği ve sistemik immun-inflamasyon indeksi arasında anlamlı negatif ilişki bulundu. Mutlak lenfosit sayısı, monosit ve platelet sayıları, lenfosit monosit oranı ile ise pozitif yönlü anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Yapmış olduğumuz çalışmada, çocuklarda 25- hidroksi vitamin D düzeyinin yaş ve hemogram parametreleri ile anlamlı ilişkiler gösterdiği ve sistemik inflamasyon üzerindeki etkisini ortaya koyan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose:The aim of this study is to evaluate the relationship between 25-hydroxy vitamin D levels and hemogram parameters and acute-phase reactants in children who presented to the pediatric outpatient clinic of our hospital, and to investigate the potential effects of this vitamin level on systemic inflammation indicators. Materials and Methods:This single-center, cross-sectional, and retrospective study was conducted using the data of children aged 1 to 18 years who presented to the Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic of the University of Health Sciences, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, between January 2020 and January 2025 and had their 25-hydroxy vitamin D levels measured. The relationships between 25-hydroxy vitamin D levels and hemogram parameters, acute-phase reactants, and biochemical indicators were analyzed. Patients were categorized into three groups based on their 25-hydroxy vitamin D levels (deficiency, insufficiency, and normal), and further classified by age groups for comparative analysis. The associations among hemogram and acute-phase parameters, as well as calcium, phosphate, magnesium, parathyroid hormone, and 25-hydroxy vitamin D levels, were investigated across these groups. Results:Among the 1,779 children included in the study, 54.5% were female, with a mean age of 9.1±4.9 years and a mean 25-hydroxy vitamin D level of 19.8±9.2 ng/mL. A significant negative correlation was observed between 25-hydroxy vitamin D levels and age, hemoglobin, absolute neutrophil count, neutrophil-to-lymphocyte ratio, platelet-to-lymphocyte ratio, platelet distribution width, and systemic immune-inflammation index. On the other hand, a significant positive correlation was found with absolute lymphocyte count, monocyte and platelet counts, and lymphocyte-to-monocyte ratio. Conclusion:Our findings demonstrate that 25-hydroxy vitamin D levels in children are significantly associated with age and hemogram parameters, and provide evidence supporting its potential impact on systemic inflammation.