Burun içi havayolu patolojisi olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası durumlarının hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak incelenmesi
Investigation of pre- and post-operative conditions of patients with nasal airway pathology using computational fluid dynamics
- Tez No: 952490
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN, PROF. DR. FAZIL APAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı, kulak burun boğaz hekimlerinin burun içi hava akışını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak ve bunun neticesinde de ameliyat başarılarını arttırmaktır. Bu kapsamda burun boşluğu içinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) metodu kullanmak burun içindeki hava akışını anlamanın şu ana kadar bilinen en uygun, ucuz ve uygulanabilir yoludur. Bu doktora tezi kapsamında, 8 septum deviasyonu olan ve 4 normal burun anatomisine sahip hastanın burun içi hava akışı HAD metodu kullanılarak incelenmiştir. Bunlardan 5 tanesi dekonjeste edilmiş ve 3 tanesi edilmemiştir. Septum deviasyonu olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası bilgisayarlı tomografi (BT) verileri 3 boyutlu geometrik modellere çevrilmiştir. Bu modeller üzerinde HAD metodu kullanılarak analizler tamamlanmıştır. HAD analizlerinin yanında, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası elde edilen 4 fazlı rinomanometri ve bir anket olan TSCHNOS bilgileri de elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, HAD, 4 fazlı rinomanometri ve T-SCHNOS verileri karşılaştırılmış ve hastaların ameliyat sonrası durumları hem hekim hem de mühendislik bakış açısı ile detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to help otolaryngologists gain a better understanding of intranasal airflow and, consequently, enhance their surgical success. In this context, using the computational fluid dynamics (CFD) method in the nasal cavity is the most suitable, cost-effective, and applicable approach to studying intranasal airflow. In this doctoral thesis, the intranasal airflow of eight patients with septum deviation and four with normal nasal anatomy was analyzed using the CFD method. Among these patients, five underwent decongestion, while three did not. Preoperative and postoperative computed tomography (CT) data of patients with septum deviation were converted into 3D geometric models. Analyses were conducted on these models using the CFD method. In addition to the CFD analyses, preoperative and postoperative 4-phase rhinomanometry data, as well as T-SCHNOS questionnaire results, were collected from the patients. These data were then analyzed using statistical methods. As a result, CFD, 4-phase rhinomanometry, and T-SCHNOS data were compared, and the postoperative conditions of the patients were thoroughly examined from both a medical and engineering perspective.