Kanser taramalarına yönelik yüz yüze ve online olarak verilen eğitimin kadınların bilgi, tutum ve utangaçlık düzeylerine etkisi
The effects of face-to-face and online education on cancer screening on women's knowledge, attitudes and shyness levels
- Tez No: 952553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma kanser taramalarına yönelik yüz yüze ve online olarak verilen eğitimin kadınların bilgi, tutum ve utangaçlık düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma Türkiye'nin doğusunda bulunan bir toplum sağlığı merkezine başvuran 50-65 yaş aralığındaki 68 kadın ile randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi (34 deney, 34 kontrol). Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (KTYTÖ), Kanser Taramalarına Yönelik Bilgi Ölçeği (KTYBÖ) ve Utangaçlık Ölçeği (UÖ) kullanılarak toplandı. Deney grubunda yer alan kadınlara birer hafta arayla 3 oturumda kanser taramalarına yönelik eğitim verildi. Kontrol grubundaki kadınlara ise herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin analizi ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız ikili gruplarda t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of face-to-face and online education on cancer screening on women's knowledge, attitudes and shyness levels. Material and method: The study was conducted in a randomized controlled trial with 68 women aged 50-65 years who applied to a community health center in eastern Turkey (34 experimental, 34 control). Data were collected using a personal information form, Attitude Scale Towards Cancer Screening (ATSC), Knowledge Scale Towards Cancer Screening (KSTCS) and Shyness Scale (SQ). Women in the experimental group received training on cancer screening in 3 sessions at one-week intervals. Women in the control group received no intervention. Data was analyzed using the chi-square test, t-test for dependent and independent paired groups.