Yurtdışı eğitim programlarında dijitalleşme süreçleri ve sanal hareketliliğe yönelik bir inceleme
An examination of digitalization processes and virtual mobility in study abroad programs
- Tez No: 952703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KONAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi'nde görev yapan ve Erasmus+ hareketlilik süreçlerini yöneten akademik personelin algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2020 sonrası gelişmelerin, özellikle Erasmus+ süreçlerinin dijitalleşmesi ve sanal hareketliliğin, akademik personelin görev ve sorumlulukları üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Araştırma, üniversitedeki uluslararası hareketlilik programlarının yürütülmesinde uzun yıllardır aktif rol üstlenen deneyimli akademik personelle yapılan açık uçlu bir çevrimiçi anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler, betimleyici nitel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların dijitalleşme sürecinin genel olarak olumlu bir şekilde algıladığını, dijital becerilerinin geliştirilmesi, iş yüklerinin azalması ve kurumlar arası bağlantılarının güçlenmesi açısından faydalarına olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, katılımcılar sanal hareketliliğin öğrencilerin akademik, dilsel ve kültürel gelişimlerine olan katkısının sınırlı olduğu vurgulamıştır. Geleneksel hareketliliğin öğrencilerin dil becerilerini geliştirme ve kültürel etkileşimi deneyimleme açısından daha etkili olduğunu düşünmektedirler. Bununla birlikte, sanal hareketliliğin dijital becerilerin geliştirilmesi, öğrencilerin daha fazla sorumluluk alması gibi potansiyel faydaları olduğunu da belirtmişlerdir. Çalışmada, dijitalleşme ve sanal hareketliliğin akademik personel üzerindeki etkileri, bu süreçlere uyum sağlama ve dijital becerilerin geliştirilmesi gibi konularda çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca, araştırma sonuçları, Erasmus+ gibi hareketlilik programlarında görev alan akademik personelin eğitim ihtiyaçlarını, karşılaşılan zorlukları ve bu zorlukları aşmak için kullanılan stratejileri tartışmaktadır. Bu bağlamda, sanal hareketliliğin etkinliğinin arttırılması, destek ve eğitim programlarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the perceptions of academic staff at Kocaeli University who are responsible for managing Erasmus+ mobility processes. It focuses on the impact of post-2020 developments particularly the digitalisation of Erasmus+ procedures and the implementation of virtual mobility on the roles and responsibilities of academic personnel. The research was conducted through an open-ended online survey administered to experienced staff who have actively contributed to the implementation of international mobility programmes at the university for many years. The data were analysed using descriptive qualitative content analysis. The findings indicate that participants generally perceive the digitalisation process positively, highlighting benefits such as the development of digital skills, reduced workload, and strengthened inter-institutional connections. However, they also emphasise the limited contribution of virtual mobility to students' academic, linguistic, and intercultural development. Participants considered traditional mobility more effective in fostering language acquisition and cultural exchange. Nevertheless, they acknowledged potential advantages of virtual mobility, including the enhancement of digital competences and the encouragement of student responsibility. The study draws conclusions regarding the effects of digitalisation and virtual mobility on academic staff, particularly in relation to adaptation processes and digital skill development. It also discusses the educational needs of personnel involved in Erasmus+ programmes, the challenges they encounter, and the strategies employed to overcome them. In this context, the study recommends enhancing the effectiveness of virtual mobility through improved support mechanisms and capacity-building programmes.