Beden eğitimi ve oyun dersine giren sınıf öğretmenlerinin çok yönlü liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Investigation of the leadership orientations of classroom teachers taking physical education and game classes
- Tez No: 952890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Spor, Education and Training, Public Administration, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Beden Eğitimi ve Oyun Dersine Giren Sınıf Öğretmenlerinin Çok Yönlü Liderlik Yönelimlerinin incelenerek çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Karaman ili merkez ilçesinde bulunan devlet ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, çalışma grubunu ise; Karaman merkez ilçesinde farklı kademelerde görev yapmakta olan gönüllü ve tesadüfi yöntemle seçilmiş 224 erkek ve 178 kadın olmak üzere toplam 402 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından oluşturulmuş ''Kişisel Bilgi Formu'' ve öğretmenlerin liderlik düzeylerini belirlemek için Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Dereli (2003) tarafından yapılan ve Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması geliştirilen ''Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği'' kullanılmıştır. Analizlerde betimsel istatistik teknikler, ilişkisiz örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre beden eğitimi ve oyun dersine giren sınıf öğretmenlerinin çok yönlü liderlik yönelimleri ölçeğine verdikleri cevaplar sonucunda politik liderlik ve karizmatik liderlik alt boyutlarında“katılıyorum”düzeyinde, insan kaynaklı liderlik ve yapısal liderlik alt boyutlarında ise“kesinlikle katılıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlere göre cinsiyet, medeni durum, çalışma süresi, yaş, şu anki okulunda çalışma süresi ve sınıf düzeyi değişkenleri ile beden eğitimi ve oyun dersine giren sınıf öğretmenlerinin çok yönlü liderlik yönelimleri ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. Öğrenim durumu değişkenine göre elde edilen verilere bakıldığında lisans ve lisansüstü öğrenim gören bireyler arasında lisansüstü öğrenim gören öğretmenlerin lisans öğrenimi gören öğretmenlere göre politik liderlik alt boyutunda ve karizmatik liderlik alt boyutunda daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğrenci sayısı değişkenine göre yapılan analizlerden elde edilen verilere göre çok yönlü liderlik yönelimleri ölçeğine göre politik liderlik alt boyutunda ve yapısal liderlik alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmuş ve hangi gruplar arasında farklılık olduğunu bulmak için Tukey testi uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre sınıf öğretmenlerinin öğrenim durumu ve sınıf öğrenci sayısı değişkenleri ile çok yönlü liderlik yönelimleri alt boyutları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Diğer değişkenler olan cinsiyet, medeni durum, çalışma süresi, yaş, şu anki okulunda çalışma süresi ve sınıf düzeyi değişkenleri ile çok yönlü liderlik yönelimleri alt boyutları arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the multidimensional leadership orientations of classroom teachers responsible for Physical Education and Play courses, and to compare these orientations across various demographic and professional variables. The study population comprises classroom teachers working in public primary schools in the central district of Karaman during the 2024–2025 academic year. The sample consists of 402 volunteer teachers—224 males and 178 females—selected using a random sampling method from different grade levels in the region. The research adopts a descriptive survey model. Data were collected using a“Personal Information Form”developed by the researcher and the“Multidimensional Leadership Orientations Scale,”originally developed by Bolman and Deal (1991), adapted into Turkish by Dereli (2003), and validated and tested for reliability by Dursun, Günay, and Yenel (2019). Data analysis involved the use of descriptive statistics, independent samples t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings indicate that classroom teachers teaching Physical Education and Play courses reported leadership orientations at the“agree”level in the sub-dimensions of political and charismatic leadership, and at the“strongly agree”level in the sub-dimensions of human resource and structural leadership. Statistical analysis revealed no significant differences in leadership orientation sub-dimensions based on gender, marital status, years of teaching experience, age, tenure at the current school, or grade level taught. However, a significant difference was found based on educational background: teachers with postgraduate degrees scored higher in the political and charismatic leadership sub-dimensions compared to those with only undergraduate degrees. Furthermore, classroom size was found to significantly affect the political and structural leadership sub-dimensions. Post hoc analyses using the Tukey test identified the specific group differences. In conclusion, the study found that educational attainment and class size are significantly associated with certain sub-dimensions of multidimensional leadership orientations. In contrast, gender, marital status, teaching experience, age, tenure at the current school, and grade level did not significantly influence leadership orientations.