Enhancing the critical thinking skills of undergraduate EFL students through writing and authentic materials selected according to their interests
Yabancı dil olarak ingilizce öğrenen lisans öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerinin yazma ve ilgilerine göre seçilmiş otantik materyaller ile geliştirilmesi
  1. Tez No: 953108
  2. Yazar: HALİME KUTLUTAN AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
21. yüzyılda yüzyılda eleştirel düşünme, akademik başarının ötesinde, bireylerin sağduyulu ve etkili kararlar alabilmesi için gerekli olan temel yaşam becerilerinden biridir. Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen üniversite öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerini yazma etkinlikleri ve ilgi alanlarına göre seçilen otantik materyaller yoluyla geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenine sahiptir. Katılımcılar, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna, problem çözme, gerekçelendirme, açık fikirli - adil olma, analiz, yorumlama ve çıkarım olmak üzere altı temel eleştirel düşünme becerisi açık şekilde öğretilmiş; bu becerilerin geliştirilmesi amacıyla, öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçilmiş yazılı ve görsel otantik materyaller kullanılmış ve yazma etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek üzere açık ve ek bir eğitim verilmemiştir. Nicel veriler, ön test ve son testlerden elde edilen puanların Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmesiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, deney grubundaki öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur. Nitel veriler ise haftalık yazma çalışmaları, öğrenci gelişim çizelgeleri ve odak grup görüşmesi aracılığıyla toplanmış ve tematik analizle değerlendirilmiştir. Nitel sonuçlar, öğrencilerin yazma yoluyla giderek daha derinlemesine düşündüklerini ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiklerini göstermiştir. Çalışmanın bulguları, otantik materyallerin öğrencinin ilgisine hitap ettiğinde motivasyonu artırdığını ve eleştirel düşünmeyi desteklediğini ortaya koymuştur. Yazma becerileri, öğrencilerin yalnızca düşünme biçimlerini geliştirmekle kalmamış, aynı zamanda dil becerilerine de olumlu katkı sağlamıştır. Bu bağlamda, çalışmanın hem yabancı dil olarak İngilizce öğretimine hem de eleştirel düşünme becerilerinin öğretilmesine katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sonuçlar, yazma etkinliklerinin otantik ve ilgiye dayalı materyallerle desteklendiğinde, eleştirel düşünme becerilerinin etkili bir şekilde öğretilebileceğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, eleştirel düşünmenin, yabancı dil olarak İngilizce derslerinde yazma ve öğrencilerin ilgilerine göre seçilmiş materyallerin kullanılması yoluyla nasıl geliştirilebileceğine dair uygulanabilir bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, critical thinking is recognized not only as a key to academic success but also as a fundamental life skill necessary for individuals to make sound and effective decisions. This study aims to enhance the critical thinking skills of undergraduate students learning English as a Foreign Language (EFL) through writing tasks and authentic materials selected based on their interests. The research adopts a mixed-methods design, incorporating both quantitative and qualitative data. Participants were divided into two groups: an experimental group and a control group. The experimental group received explicit instruction in six core critical thinking skills: problem-solving, justification, open-mindedness-fairness, analysis, interpretation, and inference. To foster these skills, writing tasks supported by authentic written and visual materials tailored to students' interests were implemented. The control group, on the other hand, continued with the standard curriculum without any additional critical thinking instruction. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test based on pre- and post-test scores. The results revealed a statistically significant improvement in the critical thinking skills of the experimental group. Qualitative data were gathered through weekly writing tasks, student growth charts, and a focus group interview, and were analyzed thematically. The findings indicated that students engaged in deeper levels of thinking through writing and authentic materials selected according to their interests and showed marked progress in their critical thinking skills. The study also found that authentic materials aligned with students' interests increased motivation and supported the development of CT. Writing not only enhanced students' CT skills but also positively contributed to their language skills. In this context, the study is expected to contribute to both EFL instruction and the pedagogy of critical thinking. The findings suggest that writing tasks, when supported with interest-based and authentic materials, can be an effective means of teaching critical thinking skills. Moreover, this study presents a practical model for developing critical thinking in EFL classrooms through writing and interest-driven material selection.