Nanopartikül yardımıyla pestisit örneklerinde düşük tayin limitlerine yönelik uygulamalar
Nanoparticle-assisted applications for low detection limits in pesticide samples
- Tez No: 953307
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde nüfusun artmasıyla, sebze ve meyvelere talep artmıştır. Verimi artırmak için çeşitli kimyasallar ve zararlı haşereler için olduğundan fazla pestisitler kullanılmaktadır. Pestisit kullanımı ürünü hastalık, zararlı ve yabancı otların zararlarından koruyabilmek ve kaliteli ürün üretebilmek için kullanılan önemli bir tarımsal mücadele yöntemidir. Dünyada artan nüfusla birlikte artan gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için pestisitlerin kullanılması zorunlu olmaya başlamıştır. Ancak artan pestisit kullanımıyla ürün artışı sağlanabilirken çevre ve insan sağlığı açısından önemli sorunlara neden olmaktadır. Bu yüzden pestisit kullanımı sonucu ürünlerde oluşabilecek maksimum kalıntı limitlerinin takibi önemlidir. Aynı zamanda kullanılan pestisitler sadece yiyeceklerde değil, ekim zamanında yağmur suları, sulama suları ile nehir, göl ve denizlere ulaşmaktadır. Bu çalışmada sebzelerde oldukça fazla kullanılan, Zoxamide içeren pestisitler üzerine çalışmalar yapıldı. Eser seviyedeki, Zoxamide'in Gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) ile tayini için dağıtıcı katı faz ekstraksiyonuna (dkfe) dayalı hassas ve doğru bir analitik yöntem geliştirildi. Bu çalışmada, Zoxamide içeren örneklerin analiz için optimum şartlar incelendi, Gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) ile belirlenmesi için ekstraksiyon (dkfe) için Amidosülfonik asit kaplı Fe3O4 manyetik nanopartiküller adsorban olarak kullanılmıştır. Optimum şartları belirlemek için nanopartikül türü ve miktarı, pH tamponu seçimi ve hacmi, karıştırma türü ve karıştırma süresi gibi parametreleri test edilmiştir. Zoxamide standartı ile 0,05-2,0 mg/L aralığında kalibrasyon grafiği oluşturulmuş, Su numunesi üzerinde yapılan çalışmalarda zoxamide konsantrasyonu spike yapılarak 0,2 mg/L değerine getirilerek ardışık GC-MS ölçümleri alınan numunenin tespit sınırı ve ölçüm limiti (LOD-LOQ) değerleri sırasıyla 0,0362/0,121 mg/L olarak bulunmuştur. Aynı şekilde hazırlanan su numunesi nanopartikül ve pH tamponu eklenerek dkfe işlemi ile elde edilen numune çözeltilerine ardışık GC-MS cihazı ölçümleri yapılarak sırasıyla 0,0077-0,0257 mg/L LOD-LOQ değerlerine ulaşılmıştır. LOQ değerlerine bakıldığında yaklaşık 5 kat bir önderiştirme olmuştur. Gerçek numune olarak seçilen şebeke sularında Zoxamide rastlanmadı. Bu yüzden deneylerde spike işlemi yapıldı. Bunun için, tespiti yapılan tüm optimum şartlar uygulandığında nanopartikülün örnekte bulunan zoxamide moleküllerini tamamen adsorbe ettiği tespit edilmiştir. Böylelikle, Çalışma hem önderiştirme, hemde pestisitlerin giderilmesi için yeni bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
With the growth of the global population, the demand for vegetables and fruits has significantly increased. Various chemicals are used to increase yields, and pesticides are used excessively against pests. The use of pesticides is an important agricultural control method used to protect products from the damage caused by diseases, pests, and weeds, and to produce quality crops. As the global population increases, the use of pesticides has become necessary to meet the rising demand for food. However, although pesticide use boosts production, it poses significant risks to the environment and human health. Therefore, it is important to monitor the maximum residue limits (MRLs) that may result from pesticide use. Furthermore, pesticides not only remain in food but also contaminate rivers, lakes, and oceans through rainwater and irrigation during planting. In this study, research was conducted on pesticides containing zoxamide, which is widely used in vegetable cultivation. A sensitive and accurate analytical method based on dispersed solid-phase extraction (DSPE) was developed for the determination of trace levels of zoxamide using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). In this study, optimal conditions for the analysis of zoxamide-containing samples were examined. Amidosulphonic acid-coated Fe₃O₄ magnetic nanoparticles were used as the adsorbent for the extraction process for GC-MS determination. To determine optimal conditions, parameters such as the type and amount of nanoparticle, selection and volume of the pH buffer, stirring type, and stirring time were tested.A calibration curve was established with the zoxamide standard in the range of 0.05–2.0 mg/L. In studies conducted on the water sample, the zoxamide concentration was spiked to 0.2 mg/L, and based on consecutive GC-MS measurements, the limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were found to be 0.0362 and 0.121 mg/L, respectively. Similarly, consecutive GC-MS measurements were performed on the sample solutions obtained through the DSPE process by adding nanoparticles and pH buffer to the prepared water sample, and LOD-LOQ values of 0.0077 and 0.0257 mg/L were obtained. When LOQ values are analysed, there was a 5-fold increase. Zoxamide was not found in the mains water selected as real samples. Therefore, spiking was performed in the experiments. For this, it was determined that the nanoparticle completely adsorbed the zoxamide molecules in the sample when all the optimum conditions were applied. Thus, the study is a new method for both pretreatment and removal of pesticides.