Destinasyon pazarlama aracı olarak sağlık turizmi: İstanbul örneği
Health tourism as a destination marketing tool: The Istanbul case
- Tez No: 953308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı destinasyon pazarlama aracı olarak sağlık turizminin İstanbul üzerinden incelenmesidir. Bireylerin çeşitli sebepler ile ikamet ettiği yerden başka bir yere hareketini içeren turizm hareketleri günümüzde tedavi olmak ve daha sağlıklı olmak amacıyla da gerçekleştirilmektedir. Türkiye sahip olduğu turizm potansiyeli ile ziyaretçi sayısında ve turizm gelirlerinde üst sıralarda yer almaktadır. Türkiye'de 1963 yılından itibaren hazırlanan kalkınma planlarında yer alan sağlık turizmi, özellikle 2019-2023 ve 2024-2028 yıllarında hazırlanan onbirinci ve onikinci kalkınma planlarında daha belirgin bir şekilde yerini almıştır. Günümüzde faaliyette olan onikinci kalkınma planında sağlık turizminin markalaştırılmasına yönelik planlamalar bulunmaktadır. Türkiye'nin en önemli turistik destinasyonları arasında yer alan İstanbul, coğrafi konumu, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal ve yapay çekicilikleri, yüksek hizmet kalitesine sahip konaklama ve yiyecek içecek tesisleri ile dünya turizm destinasyonları arasında da ön plana çıkan bir destinasyon olarak değerlendirilmektedir. İstanbul, yılın oniki ayı turizmin faaliyette bulunabileceği eşsiz bir destinasyon olarak görülmektedir. İstanbul, sağlık altyapısı, modern ve son teknoloji sağlık tesisleri, ulaşım olanakları, coğrafi konumu ve yüksek hizmet kalitesi ile sağlık turizmi destinasyonları arasında da kendine yer edinmeye başlamıştır. Bu çalışmada İstanbul ve sağlık turizmi literatür kapsamında ele alınarak bir destinasyon pazarlama aracı olarak sağlık turizminin İstanbul'da nasıl geliştirilebileceğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse health tourism as a destination marketing tool through Istanbul. Tourism movements, which involve the movement of individuals from one place of residence to another for various reasons, are also carried out today in order to be treated and to be healthier. Turkey ranks high in the number of visitors and tourism revenues with its tourism potential. Health tourism, which has been included in the development plans prepared in Turkey since 1963, has been more prominently included in the eleventh and twelfth development plans prepared in 2019-2023 and 2024-2028. In the twelfth development plan, which is currently in operation, there are plans for the branding of health tourism. Istanbul, which is one of the most important touristic destinations of Turkey, is considered as a prominent destination among the world tourism destinations with its geographical location, historical and cultural richness, natural and artificial attractions, accommodation and food and beverage facilities with high service quality. Istanbul is seen as a unique destination where tourism can be active for twelve months of the year. Istanbul has started to gain a place among health tourism destinations with its health infrastructure, modern and state-of-the-art health facilities, transport facilities, geographical location and high service quality. In this study, Istanbul and health tourism are discussed within the scope of the literature and suggestions are presented on how health tourism can be developed in Istanbul as a destination marketing tool.