Terör örgütlerinin hibrit tehdit potansiyeli: PKK/PYD örneği
Hybrid threat potential of terrorist organizations: The example of PKK/PYD
  1. Tez No: 953374
  2. Yazar: İZZET KONCAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın amacı PKK/PYD terör örgütünün hibrit savaşın bir aracı olarak kullanılması nedeniyle hibrit bir özellik kazandığını göstermektir. Devletler dış politikalarındaki amaçlarını gerçekleştirebilmek için hibrit savaş bağlamında terörizmi ve terör örgütlerini kullanmaktadır. Hibrit savaşın bir aracı olarak terör örgütlerinin kullanımı, terör örgütlerinin hibrit özellik kazanmalarına sebebiyet vermektedir. Çalışmada terör örgütlerinin kazandıkları hibrit özellikleri model bağlamında inceleyen çalışmalar konu olarak ele alınmıştır. Huovinen'in 2013 yılında oluşturduğu hibrit düşman modeli üzerinden PKK/PYD terör örgütü 3 temel ve 10 alt değişken bağlamında birincil kaynaklar, Küresel Terör Olayları veri tabanı ve açık kaynaklardan elde edilen veriler ışığında test edilmiştir. Yapılan çalışmada PKK/PYD terör örgütünün 10 alt değişkenin 8'inde hibrit özellik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Devlet dışı aktörler olarak terör örgütlerinin günümüz savaşlarında hibrit karaktere sahip olması, terör örgütlerinin savaş alanlarındaki artan görünürlüğü ve söz konusu konunun literatürdeki eksikliği çalışmanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Anahtar Sözcükler : Terörizm, Terör Örgütleri, Hibrit Savaş, Hibrit Tehdit, PKK/PYD
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show that the PKK/PYD terrorist organization has gained a hybrid feature due to its use as a tool of hybrid warfare. States use terrorism and terrorist organizations in the context of hybrid warfare to achieve their foreign policy goals. The use of terrorist organizations as a tool of hybrid warfare causes terrorist organizations to gain hybrid characteristics. In the study, studies examining the hybrid features acquired by terrorist organizations in the context of the model were discussed as the subject. Through the hybrid enemy model created by Huovinen in 2013, the PKK/PYD terrorist organization was tested in the context of 3 main and 10 sub-variables in the light of primary sources, Global Terrorism Database and data obtained from open sources. In the study, it was concluded that the PKK/PYD terrorist organization showed hybrid characteristics in 8 out of 10 sub-variables. The hybrid character of terrorist organizations as non-state actors in today's wars, the increasing visibility of terrorist organizations in battlefields, and the lack of literature on the subject in question reveal the importance of the study. Keywords : Terrorism, Terrorist Organizations, Hybrid War, Hybrid Threat, PKK/PYD