Filistinli edebiyatçı Selmâ el-Hadrâ el-Ceyyûsî ve Arap edebiyatındaki yeri
Palestinian literary figure Salma Khadra Jayyusi and her place in Arabic literature
  1. Tez No: 953422
  2. Yazar: BEDİR HATİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada; modern Arap edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Selmâ el-Hadrâ el-Ceyyûsî'nin yaşamı, eserleri ve edebî kimliği incelenmektedir. Ceyyûsî, yalnızca bir yazar ve şair değil, aynı zamanda bir akademisyen, eleştirmen ve çevirmen olarak da Arap edebiyatının uluslararası alanda tanınmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Edebiyata olan tutkusunu sürdürmüş ve Arap kültürü ile edebiyatının dünya genelinde daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlamıştır. Özellikle PROTA projesi, Arap edebiyatının zengin mirasını küresel ölçekte aktarma hedefiyle büyük bir başarı elde etmiş ve kalıcı izler bırakmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve literatürdeki yeri açıklanmakta; Ceyyûsî'nin edebî katkıları, toplumsal ve kültürel bağlamla birlikte değerlendirilerek genel bir çerçeve sunulmaktadır. Birinci bölümde, Ceyyûsî'nin doğduğu dönemin tarihsel koşulları, ailesi ve kişisel gelişimi incelenmekte; bu unsurların edebî kimliğine etkileri ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde; yazarın akademik çalışmaları, özellikle PROTA projesindeki rolü ile Arap edebiyatının dünyaya tanıtılmasına katkıları analiz edilmektedir. Son bölümde ise edebî eserleri, üslubu ve modern Arap edebiyatındaki yeri değerlendirilerek, kazandığı ödüller üzerinden edebiyat dünyasındaki konumu vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkçe literatürde Ceyyûsî hakkında yeterli kaynak bulunmaması nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak ve onu Türk araştırmacılara tanıtmaktır. Eserleri ve akademik faaliyetleriyle Arap edebiyatına yön veren bu şahsiyet, aynı zamanda alanın uluslararası düzeyde gelişimine önemli katkılar sunmuştur
Özet (Çeviri)
This study examines the life, works, and literary identity of Salma Khadra Jayyusi, one of the leading figures of modern Arabic literature. Jayyusi was not only a writer and poet but also an academic, critic, and translator who made significant contributions to the international recognition of Arabic literature. She maintained her passion for literature throughout her life, playing an instrumental role in bringing Arab culture and literary heritage to wider audiences across the globe. In particular, the PROTA project achieved remarkable success in conveying the rich legacy of Arabic literature on a global scale and left a lasting impact. This study is structured in three main chapters. The introduction outlines the research objectives, scope, methodology, and its place in the existing literature, while also providing a general framework by assessing Jayyusi's literary contributions within their social and cultural context. The first chapter investigates the historical circumstances of the period in which Jayyusi was born, her family background, and personal development, highlighting how these elements shaped her literary identity. The second chapter analyzes her academic work, with a particular focus on her role in the PROTA project and her efforts to promote Arabic literature internationally. The final chapter evaluates her literary works, style, and position within modern Arabic literature, underlining her status in the literary world through the awards she received. The primary aim of this study is to fill the gap arising from the lack of sufficient resources on Jayyusi in Turkish scholarship and to introduce her to Turkish researchers. Through her works and academic endeavors, Jayyusi not only guided the course of Arabic literature but also made substantial contributions to its development on an international level.