Genç yetişkinlerin mikro konut tercihine yönelik bir model önerisi: İstanbul Beşiktaş örneği
The model proposal for young adults' micro housing preference: İstanbul Beşiktaş example
- Tez No: 954101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM MARKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kentler neoliberal politikalar ile sermayenin kararları doğrultusunda gelişmekte ve kentsel mekandan elde edilen rant giderek artmaktadır. Türkiye'de son yıllarda ekonomik büyüme konut üretimi üzerinden sağlanmaya çalışılmış ancak yeni üretilen konutların toplumun tüm sınıflarını kapsayıcılığı tartışma konusu haline gelmiştir. Ayrıca hanehalkı nüfusunun küçülmesi, toplam nüfusun giderek yaşlanması, doğurganlık oranının düşmesi ve diğer farklı hanehalkı yapılarının ortaya çıkması ile piyasadaki mevcut konut stoku nitel açıdan ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir. Büyük küresel kentlerde yaşam biçimleri hanehalkı nüfusu azalırken, İstanbul'da düşük metrekareli konut sunumunun önünde çeşitli engeller bulunmaktadır. İstanbul yüksek konut maliyetleri ve sınırlı yaşam alanları nedeniyle genç yetişkinlerin uygun fiyatlı ve esnek konut bulmakta zorlandığı bir metropol olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de konut rantının en yüksek olduğu İstanbul Beşiktaş'ta genç yetişkinler için mevcut konut sorununa yönelik yenilikçi bir çözüm olarak dijitalleşmiş mikro yaşam alanlarına olan talebi ortaya koymak, talep doğrultusunda tipoloji geliştirmek ve bu tipolojiyi doğrulamaktır. Araştırmanın ana sorusu, dijitalleşmiş mikro konutların Beşiktaş'ta genç yetişkinlerin konut ihtiyacına nitelik ve erişilebilirlik bağlamında uygun bir çözüm sunup sunmayacağıdır. Bu amaç doğrultusunda nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında gerçekleştirilen anket (N:410) ile genç yetişkinlerin mikro konut kabulü ve beklentileri ortaya konulmuştur. Bu aşamanın çıktıları ile mikro konut tipolojisi ortaya konulmuş ve ikinci aşama anket ile (N:51) doğrulanmıştır. Sonuç olarak, dijitalleştirilmiş mikro konutların genç yetişkinler için ekonomik açıdan erişilebilir, esnek ve sürdürülebilir konut seçenekleri sunma potansiyeli ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasının özgün değeri, İstanbul konut piyasasında genç yetişkinlerin mikro konutlara olan talebinin ve bu talebin boyutlarının ortaya konulmuş olmasının yanı sıra güncel ihtiyaçlara yönelik gerçekçi projelerin belirlenmesi adına biricik nitelik taşımasıdır.
Özet (Çeviri)
Urban development in contemporary cities is increasingly guided by neoliberal policies and capital-driven decision-making, leading to a significant rise in land value and urban rent. In recent years, economic growth in Turkey has been largely pursued through housing production. However, the inclusiveness of newly built housing across all social strata has become a topic of contention. Additionally, demographic shifts, such as the shrinking of household sizes, aging of the population, declining fertility rates, and the emergence of diverse household structures, have rendered the existing housing stock qualitatively inadequate to meet the evolving demand. While lifestyles in large global cities are seeing a decline in household populations, there are various obstacles to the supply of small-sized housing in Istanbul. Due to its high housing costs and limited living space, Istanbul emerges as a metropolis where young adults struggle to access affordable and flexible housing options. The objective of this study is to investigate the demand for digitized micro-living units as an innovative solution to the housing challenges of young adults in Beşiktaş, one of Istanbul's districts with the highest housing rent. The research aims to identify the level of demand, develop a micro-housing typology based on this demand, and validate it accordingly. The central research question is whether digitized micro-housing can offer a viable and accessible solution to the housing needs of young adults in Beşiktaş in terms of quality and affordability. To address this question, both qualitative and quantitative research methods were employed. In the first phase, a large-scale survey (N:410) was conducted to assess the acceptance and expectations of young adults regarding micro-housing. Based on the results, a typology of micro-housing was developed and subsequently validated through a second-phase survey (N:51). Findings suggest that digitized micro-housing holds strong potential to offer economically accessible, flexible, and sustainable housing alternatives for young adults. The originality of this thesis lies in its identification of young adults' demand for micro-housing within Istanbul's housing market, and in presenting a unique, needs-responsive proposal for realistic and timely housing solutions.