Ortaokul müzik dersinde eşlik çalgısı olarak kullanılan gitarın ders başarısına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of guitar used as an accompaniment instrument in secondary school music class on course success
  1. Tez No: 954100
  2. Yazar: SELVA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çok sesli bir çalgı olan gitarın bir müzik aleti olarak kolay taşınması ve dersler için kullanıma elverişli olmasından dolayı müzik öğretmenleri tarafından tercih edilir. Aynı zamanda müzik öğretim programlarının amacına ulaşmasında ve zengin bir ders içeriği oluşturmada yine öğretmenler tarafından etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada ortaokuldaki müzik derslerinde gitarın eşlik çalgısı olarak kullanılmasının şarkı öğretimine ve hız terimleri ile gürlük terimlerinin öğrenilmesine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çift grup ön test ve son test modellemesiyle yürütülen ve görüş alma formu uygulanan bu araştırma, karma ve açıklayıcı sıralı desenli bir çalışmadır. Nicel desen ile hız ve gürlük terimleriyle şarkı söyleme becerileri ölçülmüş; nitel desen ile de en son görüş alma formu uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gümüşhane ilinde bir devlet okulundaki 6. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Şarkı öğretiminde, nüans terimlerini kavratılmasında ve hız terimlerinin öğretiminde eşlik çalgısı olarak gitar kullanımının etkisi araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüş alma formu, çalışma yaprakları ve performans gözlem formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler nitel ve nicel veri analizleriyle, deneysel çalışmaya uygun analiz edilmiştir. Öğrencilerin puan ortalamaları hesaplanmış ve bu ortalamaya göre analizler yapılmıştır. İlk olarak kontrol ve deney grubuna farklı ders saatlerinde, iki aşamadan oluşan bir ön test uygulanmış. Ön testin ilk kısmında öğrencilere çalışma yaprakları dağıtılmıştır. Ön test aşamasında her iki gruba da uygulama öncesi hiçbir ipucu verilmemiştir. Ön test kısmının ikinci aşamasında ise öğrencilere 6. Sınıf ders kitabında bulunan 'Cilveloy' parçası herhangi bir çalgı kullanılmadan kulaktan öğretilmiştir. Şarkı öğretiminden sonra sınıftan rastgele kontrol için 12 öğrenci, deney için 13 öğrenciye söyletilmiş; Şarkı söyleme becerileri ölçeğinin revize edilmiş 80 puanlık haline göre değerlendirilmiştir. Son test aşaması da yine ön test gibi iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamaya geçmeden önce her iki gruba da hız ve gürlük terimlerinin neler olduğu sözel bir şekilde anlatılmıştır. Fakat deney grubuna kontrol grubundan farklı olarak gitar ile örnekler de detaylı bir şekilde gösterilerek ve akıllı tahta yardımıyla gitarla yapılmış örnekler izletilmiş ve anlatılmıştır. Kontrol grubuna kulaktan öğretim yapılırken deney grubuna gitar eşliği ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Son olarak, ön testte olduğu gibi rasgele seçilen kontrol için 12 öğrenci, deney için 13 öğrenciye öğretilen parça söyletilmiştir. Yürütülen deneysel uygulamalar sonrasında son olarak deney grubuna 'görüş alma formu' uygulanmıştır. Araştırmada nitel veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nicel bulgular, gitar eşliğiyle yürütülen müzik derslerinin gürlük terimlerinin öğrenilmesi ve şarkı söyleme becerilerinin gelişiminde deney grubu lehine anlamlı sonuçlar sağladığını göstermektedir. Hız terimlerinin öğretiminde ise gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Nitel bulgular ise gitar eşliğinin öğrencilerin akademik başarısını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Elde edilen tüm veriler, gitar eşliğinin müzik derslerindeki öğrenme süreçlerine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The guitar, which is a polyphonic instrument, is preferred by music teachers because it is easy to carry as a musical instrument and convenient to use for lessons. At the same time, it is also used as an effective tool by teachers to achieve the purpose of music curricula and to create a rich course content. In this study, it is aimed to examine the effect of using the guitar as an accompaniment instrument in middle school music lessons on song teaching and learning speed terms and loudness terms. This research, which was conducted with a two-group pre-test and post-test modeling and an opinion form was applied, is a mixed and explanatory sequential design study. With the quantitative design, singing skills with speed and loudness terms were measured, and with the qualitative design, an opinion form was applied at the end. The study group of the research consisted of 6th grade students in a public school in Gümüşhane province. The effect of using guitar as an accompaniment instrument in teaching singing, teaching nuance terms and teaching speed terms was investigated. Semi-structured interview form, worksheets and performance observation forms were used as data collection tools. The data obtained were analyzed with qualitative and quantitative data analysis in accordance with the experimental study. The mean scores of the students were calculated and analyzed according to this mean. First, a pretest consisting of two stages was applied to the control and experimental groups at different class hours. In the first part of the pretest, worksheets were distributed to the students. In the pre-test phase, both groups were not given any hints before the application. In the second part of the pre-test, the students were taught the song 'Cilveloy' from the 6th grade textbook by ear without using any instrument. After the song was taught, 12 students for the control group and 13 students for the experimental group were randomly selected from the class and evaluated according to the revised 80-point version of the singing skills scale. The post-test phase, like the pre-test, consisted of two stages. Before the first stage, the terms speed and loudness were explained verbally to both groups. However, unlike the control group, the experimental group was shown examples with the guitar in detail and examples made with the guitar were shown and explained with the help of a smart board. While the control group was taught by ear, the experimental group was taught with guitar accompaniment. Finally, as in the pretest, 12 students for the control group and 13 students for the experimental group were randomly selected to sing the taught piece. After the experimental applications, the 'opinion form' was finally applied to the experimental group. In the study, qualitative data were analyzed by content analysis method. Quantitative findings show that music lessons conducted with guitar accompaniment provided significant results in favor of the experimental group in the learning of loudness terms and the development of singing skills. There was no significant difference between the groups in teaching speed terms. Qualitative findings revealed that guitar accompaniment positively affected students' academic achievement. All the data obtained show that guitar accompaniment contributes to the learning processes in music lessons.