Gezegen sağlığı diyet indeksi'ne uyum ve kardiyometabolik risk göstergeleri arasındaki ilişki: türkiye beslenme ve sağlık araştırması (TBSA) 2017 bulgularının değerlendirilmesi
The relationship between compliance with the planetary health diet index and cardiometabolic risk indicators: evaluation of turkey nutrition and health survey (TBSA) 2017 findings
  1. Tez No: 954688
  2. Yazar: DAMLA TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Gezegen Sağlığı Diyet İndeksi (GSDİ), EAT-Lancet Komisyonu'nun sağlığı iyileştirmek ve gezegensel sınırlarla uyumlu sağlıklı diyetleri teşvik etmek için yayınladığı referans diyete uyumu değerlendirmek amacıyla geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA)-2017 verileri kullanılmış, belirlenen kriterleri karşılayan 18 yaş ve üzeri 8490 birey çalışmaya dahil edilmiştir. GSDİ skorları, EAT-Lancet Komisyonu'nun önerdiği referans diyete bağlı olarak hesaplanmış; bireylerin antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyleri, besin tüketim kayıtları ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Kardiyometabolik sağlık durumunu yansıtan Kardiyometabolik İndeks (Kİ) ise trigliserit (TG)/yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) oranı ile bel-boy oranının çarpımı şeklinde hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Planetary Health Diet Index (GSDI) was developed to assess compliance with the reference diet published by the EAT-Lancet Commission to improve health and promote healthy diets compatible with planetary boundaries. Within the scope of the study, data from the Turkey Nutrition and Health Survey (TBSA)-2017 were used, and 8490 individuals aged 18 and over who met the specified criteria were included in the study. GSDI scores were calculated based on the reference diet recommended by the EAT-Lancet Commission; individuals' anthropometric measurements, physical activity levels, food consumption records and biochemical parameters were evaluated. The Cardiometabolic Index (CI), which reflects cardiometabolic health status, was calculated as the product of the triglyceride (TG)/high-density lipoprotein (HDL) ratio and the waist-height ratio.