Müzik tıbbı uygulamasının menstruasyon semptomlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of music medicine application on menstrual symptoms
  1. Tez No: 954887
  2. Yazar: RABİA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, müzik tıbbı uygulamasının menstruasyon dönemi sırasında öğrencilerin yaşadığı semptomları azaltmadaki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmanın tipi ön test-son test kontrol gruplu, prospektif, tek kör randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Şubat 2024-Ekim 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Bu çalışmada, ölçüm aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ) kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunda eşit sayıda örneklem sağlamak amacıyla basit randomizasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 28 deney ve 31 kontrol grubu olmak üzere toplam 59 öğrenci ile tamamlanmıştır. Deney grubuna müzik tıbbı uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna girişim yapılmamıştır. Veriler SPSS (24.0) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare ve t testi, Mann Whitney U ve iki yönlü ANOVA ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the effect of music medicine practice in reducing the symptoms experienced by students during the menstrual period. Materials and Methods: The type of the research was conducted as a prospective, single blind randomized controlled quasi-experimental study with a pre-test-post-test control group with students studying at Pamukkale University Faculty of Health Sciences. The data of the research were collected between February 2024 and October 2024. In this study, Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS) and Menstruation Symptom Scale (MSQ) were used as measurement tools. Simple randomization method was used to provide equal numbers of samples in the study and control groups. The research was completed with a total of 59 students, 28 in the experimental and 31 in the control groups. Music medicine was applied to the experimental group. No intervention was made to the control group. Data were analyzed using SPSS (24.0) package program. Data were evaluated by number, percentage, mean, standard deviation, chi square and t test, Mann Whitney U and two way ANOVA and correlation analysis.