Okul öncesi dönemde dramatik etkinlikler yoluyla yabancı dil öğretimi
Teaching foreign languages through dramatic activities in preschool
- Tez No: 955038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Drama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Erken yaşta yabancı dil eğitimi, bireylerin dil öğrenimine karşı olumlu tutum geliştirmelerinde ve dili doğal süreçlerle edinmelerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, okul öncesi dönemde yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntemlerin, çocukların gelişimsel özelliklerine uygun ve doğal öğrenme ortamları sunması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, eğitimde drama yöntemi çocukların yabancı dili anlamlı ve etkileşimli yollarla kullanmalarını teşvik eden etkili bir öğretim aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi dönemde drama temelli etkinlikler aracılığıyla gerçekleştirilen yabancı dil öğretiminin, öğrencilerin konuşma becerisi üzerindeki etkilerine yönelik öğretmen ve veli görüşlerini belirlemektir. Araştırmada temel nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Veri toplama araçları olarak, öğretmenler ve velilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları, araştırmacının gözlem notları kullanılmış; uygulama süreci fotoğraf ve video kayıtlarıyla desteklenmiştir. Araştırmanın uygulaması, araştırmacının tam zamanlı İngilizce sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı Eryaman Sınav Koleji Anaokulunda, iki dilli sistemde eğitim gören 5-6 yaş grubundaki 14 öğrenciyle yürütülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda, eğitimde drama yönteminin okul öncesi dönem öğrencilerinin yabancı dilde konuşma becerilerinin gelişimine olumlu katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early foreign language education plays a critical role in helping individuals develop positive attitudes towards language learning and acquire the language through natural processes. Therefore, the methods used in foreign language teaching during the preschool period should provide natural learning environments that are appropriate to children's developmental characteristics. In this context, the use of drama in education stands out as an effective teaching method that encourages children to use the foreign language in meaningful and interactive ways. The main aim of this study is to determine teachers' and parents' opinions regarding the effects of foreign language education through drama-based activities on preschool students' speaking skills. A basic qualitative research method was used in the study, and the data were analyzed through content analysis. As data collection tools, semi-structured interview forms with teachers and parents, as well as the researcher's observation notes, were used; the implementation process was supported by photographs and video recordings. The study was conducted with 14 students aged 5–6 years who were enrolled in a bilingual program at Eryaman Sınav College Kindergarten, where the researcher worked as a full-time English class teacher. Based on the findings, it was concluded that the drama method in education made positive contributions to the development of preschool students' speaking skills in a foreign language.