The impact of vertical and horizontal communication on turnover intention: The mediating role of job satisfaction
Değişime direncin işten ayrılma üzerindeki etkisi: İletişim ve iş tatmininin rolleri
- Tez No: 955640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİROL BAYSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, iç iletişimin –özellikle dikey ve yatay iletişimin– çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini, iş doyumunu aracılık değişkeni olarak ele alarak incelemektedir. Sistem kuramı rehberliğinde yürütülen bu çalışma, iç iletişimi örgütsel alt sistemleri birbirine bağlayan, tutarlılığı artıran ve çalışan bağlılığını kolaylaştıran temel bir örgütsel faaliyet olarak çerçevelendirmektedir. Nicel araştırma yaklaşımı benimsenerek, İstanbul ve Irak'ın Bağdat kentlerinde görev yapan toplam 203 çalışan ve öğretmenden veri toplanmış, bu veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, dikey iletişimin iş doyumunu anlamlı düzeyde artırdığını, ancak yatay iletişimin doğrudan bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymuştur. Öte yandan, iş doyumu işten ayrılma niyeti üzerinde güçlü ve negatif bir etki göstermiştir; bu durum, iş doyumunun çalışanların elde tutulmasında kritik bir rol oynadığını doğrulamaktadır. Aracılık analizleri, iş doyumunun dikey iletişim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi tamamen aracıladığını, ancak yatay iletişim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide bir aracılık göstermediğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, yönetsel iletişimin hem iş doyumu hem de çalışanların işten ayrılma niyetlerinin azaltılmasında stratejik bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Araştırma, dikey ve yatay iletişimin etkilerini ayrı olarak değerlendiren, ampirik olarak test edilmiş bir model sunarak iç iletişim ve insan kaynakları yönetimi literatürüne katkı sağlamaktadır. Örgütsel karar vericiler açısından, yöneticilerin iletişim uygulamalarına yatırım yapılmasını öncelikli bir alan olarak ele alma ve iş doyumunu iş gücü istikrarının sağlanmasında temel bir unsur olarak görme yönündeki öneriler faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This research examines the influence of internal communication particularly vertical and horizontal communication on employees' turnover intention with job satisfaction as a mediator variable. Guided by systems theory, the study frames internal communication as a fundamental organizational activity that binds subsystems, increases consistency, and facilitates employee engagement. With the quantitative approach, data were gathered from 203 employees and teachers in Istanbul and Baghdad in Iraq, and subsequently analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The study shows that vertical communication highly increases job satisfaction, but horizontal communication does not show a direct effect. Job satisfaction, in turn, has a strong negative effect on turnover intention, confirming its critical role in employee retention. Mediation analysis indicates that job satisfaction fully mediates the relationship between vertical communication and turnover intention, but does not mediate the relationship between horizontal communication and turnover intention. The results of the research highlight the strategic role of managerial communication in both job satisfaction and employees' turnover reduction. The research provides an empirically validated model to isolate the horizontal and vertical communication impacts, thereby adding value to both internal communication and human resource management literatures. Organizational decision-makers might find usefulness in the recommendations that involve placing investment in supervisor communication practices as a priority area and taking job satisfaction seriously as a primary consideration in facilitating workforce stability.