Statik var generatör uygulamalarının güç kalitesi açısından incelenmesi
An investigation of static var generator applications in terms of power quality
- Tez No: 955669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Elektrik enerji sistemlerinde güç kalitesi ve reaktif güç yönetimi, enerji verimliliği, sistem kararlılığı ve sürdürülebilir işletme açısından kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel kompanzasyon yöntemleri, sabit ve lineer yük koşullarında yeterli performans sergilerken; ani yük değişimleri, dengesiz faz yapıları ve doğrusal olmayan yüklerin yaygınlaştığı modern güç sistemlerinde yetersiz kalabilmektedir. Bu bağlamda, Statik Var Generatör (SVG) sistemleri; dinamik reaktif güç kompanzasyonu, harmonik bastırma, faz dengeleme ve gerilim regülasyonu gibi gelişmiş işlevleriyle öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, sanayi tesisleri, yenilenebilir enerji santralleri ve ticari yapılarda kurulu SVG sistemlerinin güç kalitesi üzerindeki etkileri saha temelli ölçümlerle değerlendirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası elde edilen veriler karşılaştırılarak güç kalitesi parametreleri üzerinden sistem performansı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, SVG sistemlerinin güç kalitesini artırmada ve reaktif güç yönetiminde geleneksel kompanzasyon tekniklerine kıyasla daha etkin çözümler sunduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, saha verilerine dayalı analizler aracılığıyla hem akademik literatüre hem de uygulayıcı mühendislere katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Power quality and reactive power management play a critical role in energy efficiency, system stability, and sustainable operation within electric power systems. While conventional compensation methods offer sufficient performance under steady-state and linear load conditions, they often fall short in modern power systems characterized by rapid load changes, unbalanced phase structures, and widespread nonlinear loads. In this context, Static Var Generator (SVG) systems have emerged as advanced solutions, offering dynamic reactive power compensation, harmonic suppression, phase balancing, and voltage regulation capabilities. This thesis investigates the impact of SVG systems on power quality through field-based measurements conducted in industrial facilities, renewable energy plants, and commercial buildings. Pre- and post-installation data were comparatively analyzed to evaluate system performance based on key power quality parameters, including power factor correction, total harmonic distortion, phase unbalance, and neutral current reduction. The findings reveal that SVG systems provide more effective solutions than traditional compensation techniques in enhancing power quality and managing reactive power. This study aims to contribute to both academic literature and engineering practice through technical analyses grounded in real-world field data.