Gelişmekte olan ülkelerde yapısal sorunlar ve çözümü: Yapısal reformlar
Structural problems and solutions in developing countries: Structural reforms
  1. Tez No: 955806
  2. Yazar: HİRANUR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ERDEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez gelişmekte olan ülkelerde kalkınmayı engelleyen yapısal sorunları ve sorunların çözümü olan yapısal reformları incelemektedir. İlk olarak ekonomik kalkınma, büyüme ve yapısal değişme kavramlarının açıklamaları yapılıp incelenmiştir. Sonrasında yapısal sorunlar ve yapısal reform kavramı açıklanmıştır. Çalışmanın odak noktası ise, Türkiye ve BRICS ülkelerinin arasındaki yapısal sorunların benzerliği ve farklılığıdır. Bu kapsamda düşük katma değerli üretim, gelir dağılımındaki adaletsizlik, kurumsal zayıflıklar, dışa bağımlılık ve iş gücü piyasasındaki verimsizlikler gibi temel yapısal sorunlar karşılaştırmalı bir analiz çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada betimsel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel veriler ışığında Türkiye'nin yapısal sorunları BRICS ülkeleriyle karşılaştırılmıştır. Tezin bulguları, Türkiye'nin bazı BRICS ülkeleriyle benzer yapısal sorunlarla karşı karşıya kaldığını ancak kurumsal kapasite, hukuk devleti ve üretim yapısının çeşitliliği bakımından farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışmada, yapısal reformların sadece ekonomik değil, siyasal, sosyal boyutlarıyla da ele alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Hem BRICS ülkeleri için hem de Türkiye için yapısal sorunların çözüm önerilerine yer verilmiştir. Son olarak uygulanan yapısal reformların olası sonuçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the structural problems that hinder development in developing countries and the structural reforms that are the solutions to these problems. First, the concepts of economic development, growth and structural change are explained and examined. Thenhis thesis examines the structural problems that hinder development in developing countries and the structural reforms that are the solutions to these problems. First, the concepts of economic development, growth and structural change are explained and examined. Then, structural problems and the concept of structural reform are explained. The focus of the study is on the similarity and Deciency of structural problems between Turkey and BRICS countries. In this context, the main structural problems such as low value-added production, unfairness in income distribution, institutional weaknesses, external dependence and inefficiencies in the labor market were evaluated within the framework of a comparative analysis. Descriptive comparison method was used in the research. In the light of qualitative data, Turkey's structural problems were compared with BRICS countriesescriptive comparison method was used in the research. In the light of qualitative data, Turkey's structural problems were compared with BRICS countries. The findings of the thesis have revealed that Turkey faces similar structural problems with some BRICS countries, but differs in terms of institutional capacity, rule of law and diversity of production structure. The study concluded that structural reforms should be considered not only in economic terms but also in political and social terms. Solutions to structural problems are included for both BRICS countries and Turkey. Finally, the possible consequences of the structural reforms implemented are mentioned