Özel eğitim öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretimine yönelik görüş ve deneyimleri
Special education teachers' views and experiences regarding the teaching of social studies
- Tez No: 955813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretimine yönelik görüş ve deneyimlerinin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomonolojik desen ile yürütülmüştür. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde görev yapan 11 özel eğitim öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri katılımcı bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde MAXQDA 2020 paket programı kullanılarak tümevarımcı analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, katılımcıların genel olarak sosyal bilgiler dersinin öğretiminde öğrencileri için uygun amaçlar belirleyip uygun materyallerle onları öğretim sürecine dahil ettiği görülmüştür. Öğrencilerin performans düzeylerinin katılımcıların yöntem ve teknik seçimi ile materyal tercihlerini belirlediği görülmüştür. Katılımcılar başta materyal olmak üzere çeşitli alanlarda desteğe gereksinim duymaktadırlar. Katılımcılar sosyal bilgiler dersi program içeriğinin özel eğitim öğrencileri için uygun olmadığını, lisans döneminde aldıkları eğitimin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Kendilerini geliştirecek çalışmalar talep eden katılımcıların çoğu kendi yeterlilikleri ile ilgili olumlu görüş bildirirken olumsuz olarak da sosyal bilgiler dersi ile ilgili alan bilgisi eksikliği yaşadıklarını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions and experiences of special education teachers regarding teaching social studies. The research was conducted with a phenomenological design, which is one of the qualitative research designs. The research was conducted with the participation of 11 special education teachers working in the Izmit district of Kocaeli province in the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected through the participant information form, semi-structured interviews and the researcher's diary. The inductive analysis method was used in the analysis of the data using the MAXQDA 2020 software package. When the research findings were examined, it was observed that participants generally set appropriate goals for their students in the teaching of social studies and involved them in the teaching process with appropriate materials. It has been observed that students' performance levels determine participants' choice of methods and techniques as well as their material preferences. Participants need support in various areas, primarily in terms of materials. Participants stated that the content of the social studies course program was not suitable for special education students and that the education they received during their undergraduate studies was inadequate. While most of the participants who requested studies to improve themselves expressed positive opinions about their own competencies, they also stated that they had a lack of field knowledge regarding the social studies course.