Osmanlı Devleti'nde kılıç ve kalem ehli bir vezir: Çeteci Abdullah Paşa
The vizier who was a master of sword and pen in the Ottoman Empire: Çeteci Abdullah Pasha
  1. Tez No: 955978
  2. Yazar: ALPER KAĞAN KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Osmanlı Devleti'nin taşra idarecileri, icra ettikleri askeri ve idari faaliyetler ile tarihte yer edinebilmiştir. Fakat aralarından bazıları sanat ve ilmî hünerleriyle akranlarına kıyasla ön plana çıkmıştır. Bu idarecilerden biri olan Çeteci Abdullah Paşa, 1737-1760 yılları arasında çeşitli bölgelerde askerî ve idarî hizmetleriyle adından söz ettirmiş, eşkıya takibi ve şedit kumandanlığıyla nam salmıştır. Bunun yanı sıra şair, hattat ve ilmî eser sahibi olan Paşa, Diyarbakır, Erzurum ve Filistin'de çeşitli imar faaliyetleri ile çift yönlü bir devlet idarecisi olarak tanınmıştır. Hazırlanan tezin amacı, çift yönlü bir devlet idarecisinin yaklaşık 23 yıllık hizmet sürecinde başından geçen olaylar, verilen emirlere karşı davranış şekli ve olaylara bakış açısının tespit edilerek Osmanlı Devleti'nde bir taşra yöneticisinin sergüzeştini anlatmaktır. Çalışma çeşitli fonlarda bulunan arşiv belgeleri, birinci ve ikinci el kaynaklardan faydalanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen malzemelerin karşılaştırılıp yorumlanmasıyla ortaya çıkan bu eser, Osmanlı devlet idarecilerinin biyografilerine dair hazırlanmış ve hazırlanacak olan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The provincial administrators of the Ottoman Empire were able to earn a place in history with their military and administrative activities. However, some of them stood out among their peers with their arts and scientific skills and came to the forefront. Çeteci Abdullah Pasha, one of these administrators, made a name for himself with his military and administrative services in various regions between 1737-1760, and became famous for his bandit pursuit and severe commander. Pasha, who was also a poet, calligrapher and scientific author, was known as a dual-sided state administrator with various construction activities in Diyarbakır, Erzurum and Palastine. The main theme of this thesis is to tell the story of a provincial administrator in the Ottoman Empire by determining the events that a dual-sided state administrator went through during his 23 years of service, his behavior towards the orders given and his perspective on the events. The study was prepared by utilizing archival documents in various funds, first and second-hand sources. This work, which emerged by comparing and interpreting the materials obtained, has been written in order to contribute to the studies on the biographies of Ottoman state administrators.