İlkokulda yaratıcı drama etkinliklerinin arkadaşlık ilişkileri ve dijital bağımlılığa etkisi
The effect of creative drama activities in primary school on friendship relationships and digital addiction
  1. Tez No: 956179
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Akranlarla kurulan olumlu ve güvenilir ilişkiler çocuklar için gereklidir. Olumlu akran ilişkileri, çocukların duygusal gelişiminde, sosyal becerilerinin pekişmesinde ve kendilerini güvende hissetmelerinde kritik bir rol oynar. Literatürde, bu ilişkilerin çocukların genel mutluluğu, iç huzuru ve akademik başarıları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu vurgulanmaktadır. Yaratıcı drama yöntemi ise çocukların kendilerini ifade etmelerini, düşüncelerini paylaşmalarını ve duygusal bağlar kurmalarını destekleyen etkili bir öğrenme yoludur. Bu yöntem, çocukların kendi bilgi ve deneyimlerinden hareketle akranlarıyla etkileşimde bulunmalarını teşvik eder ve sosyal becerilerin gelişimini destekler. Sonuç olarak yaratıcı drama, çocukların sağlıklı arkadaşlık ve akran ilişkileri kurmalarına ve sürdürmelerine katkı sağlayarak toplumsal uyum süreçlerini güçlendirebilir. Bu araştırmanın amacı yaratıcı drama eğitiminin ilkokul öğrencilerinin akran ilişkilerine ve dijital bağımlılıklarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda İstanbul'da öğrenim gören 18'i müdahale, 18'i kontrol olmak üzere 36 ilkokul 4. sınıf öğrencisi belirlenmiştir. Müdahale grubuna 8 hafta boyunca düzenli olarak yaratıcı drama etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubu ise müfredat doğrultusunda ders almaya devam etmiştir. Araştırmanın verileri“Akran İlişkileri Ölçeği ve Çocuklar için Dijital Bağımlılık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yaratıcı drama eğitimi alan öğrencilerin akran ilişkilerinin kontrol grubuna göre daha gelişmiş olduğuna ve dijital bağımlılık düzeylerinin daha düşük olduğuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, yaratıcı dramanın arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmede ve dijital bağımlılığı azaltmada etkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç bağlamında çalışmada önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Establishing positive and reliable relationships with peers is essential for children. Positive peer relationships play a critical role in children's emotional development, reinforcement of social skills, and their sense of security. The literature emphasizes that such relationships significantly influence children's overall happiness, inner peace, and academic achievement. Creative drama, as an educational method, supports children's ability to express themselves, share their thoughts, and build emotional connections. This approach encourages interaction among peers based on their own knowledge and experiences, thereby fostering the development of social skills. Consequently, creative drama can contribute to the establishment and maintenance of healthy friendships and peer relationships, enhancing children's social integration. The aim of this study is to examine the effect of creative drama education on primary school students' peer relationships and digital addiction. For this purpose, the study was conducted using a quasi-experimental design with pretest-posttest control groups, which is one of the quantitative research methods. The study group was determined using a convenience sampling method. In this context, 36 fourth-grade primary school students in Istanbul were selected, including 18 in the intervention group and 18 in the control group. The intervention group participated in regular creative drama activities for eight weeks, while the control group continued with the standard curriculum. Data were collected using the“Friendship Scale”and the“Digital Addiction Scale for Children.”The data were analyzed using the SPSS software package. The findings revealed that students who received creative drama education had more developed peer relationships and lower levels of digital addiction compared to the control group. Based on these results, it was concluded that creative drama may be effective in strengthening peer relationships and reducing digital addiction. Recommendations were provided accordingly.