Consumer attitudes toward digital co-branding activities
Tüketicilerin dijital marka işbirliği faaliyetlerine yönelik tutumları
  1. Tez No: 956569
  2. Yazar: ÇAĞLAR LALEDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Marka işbirlikleri, literatürde sıkça işlenen konulardan biri olup pazarlama araştırmalarının derinlemesine ele alınan konularından biri olmuştur. Dijital platformlardaki gelişmelerin hız kazanması ve günlük hayatın bir parçası haline gelmesiyle birlikte, markalar arasındaki işbirlikleri yeni bir boyut kazanmış, özellikle dijital marka işbirlikleri, tüketicilere daha zengin bir değer sunma potansiyeliyle öne çıkmıştır. Bu tez, dijital marka işbirliği kavramına odaklanarak, dijital ortamda marka işbirliği uygulamalarını ve tüketici tutumlarını etkileyen faktörleri kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedeflerinden biri tüketici tutumlarını farklı boyutlarıyla da değerlendirmektir. Bu kapsamda, tüketici tutumu bağımlı değişken olarak dört farklı boyutta ele alınmıştır: genel tutum, bağlamsal tutum, hazcı tutum ve faydacı tutum. Çoğunlukla yalnızca genel tutuma odaklanan önceki araştırmaların aksine, bu çalışma tüketici tutumlarını çok boyutlu bir yaklaşımla inceleyerek önemli bir katkı sunmaktadır. Bu tezde bağımsız değişkenler olarak marka değeri, marka uyumu, ürün uyumu ve sosyal etki ele alınmıştır. Temel bulgular, marka değerinin hazcı tutum üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu, sosyal etkinin ise bağlamsal tutumun en önemli belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Tutum türleri bağımsız değişkenler açısından anlamlı farklılıklar göstermiş; bu da doğru içgörüler elde edebilmek için tutumun farklı boyutlarının ayrı ayrı ölçülmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Co-branding has been a popular and trending topic among marketing researchers for a long time. With the growth of digital platforms opening new channels for brands to collaborate and offering exciting opportunities, digital co-branding has emerged as an effective practice where two brands join forces to deliver more value to customers than they could alone. This thesis explores the factors that affect consumer attitudes toward such digital co-branding practices and provides a deeper understanding of how various factors shape consumer attitudes in the digital world. One of the main objectives of the study is to understand how consumer attitudes toward digital co-branding can be measured in different ways. For this purpose, taking consumer attitude as the central construct, alternative measures of this construct have been used as dependent variables in the study model, namely, consumer attitude in general, context-specific, hedonic and utilitarian aspects of attitude. Unlike prior research focusing solely on general attitudes, this work reveals how consumers distinctly assess: general attitude, context-specific attitude, hedonic attitude and utilitarian attitude. Brand Equity, Brand Fit, Product Fit, and Social Influence are the independent variables in this thesis. Among the key findings, the results reveal that brand equity most strongly influences hedonic attitude, while Social Influence is the most important driver of context-specific attitude. These attitude types showed significantly different driver patterns, proving the necessity of separate measurement for accurate insights.