Sürdürülebilir liderlik ile örgüt kültürü arasındaki ilişki
The relationship beetween sustainable leadership and culture of organization
- Tez No: 959231
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin, okul yöneticilerinin sürdürülebilir liderlik düzeylerine yönelik algıları ile görev yaptıkları kurumların örgüt kültürüne ilişkin görüşleri arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, hem mevcut durumun var olduğu gibi betimlenmesi amaçlandığından hem de bu durumun değişkenleri arasındaki ilişkisel yaklaşıma bakıldığından araştırma“ilişkisel tarama modeli”çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemi, 2024-2025 eğitim öğretim yılında İzmir ilinin Buca ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada“Sürdürülebilir Liderlik”ve“Örgüt Kültürü”ölçekleri kullanılmış olup ölçeklerden elde edilen nicel veriler SPSS 27.0.1.0 ile SmartPLS 4.1.1.4. paket programlarıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; sınıf öğretmenlerinin, okul yöneticilerinin sürdürülebilir liderlik düzeylerine yönelik algıları“katılıyorum”düzeyinde çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin görev yaptıkları okulların örgüt kültürüne ilişkin genel değerlendirmelerinin olumlu düzeyde olduğu görülmüştür. Örgüt kültürünün başarı kültürü alt boyutunda lisans ve yüksek lisans kategorileri arasında anlamlı fark gözlenmiştir. Yüksek lisans kategorisinin sıra ortalaması lisans kategorisinden yüksek çıkmıştır. Spearman Sıra Farkları Korelasyon Hesabı sonuçlarına göre, sürdürülebilir liderliğin tüm alt boyutları ile örgüt kültürünün bürokratik kültür hariç tüm alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Araştırmada, örgüt kültürünün sürdürülebilir liderliğin yaklaşık %54,4'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Araştırma, sürdürülebilir liderliğin örgüt kültürüyle yakından ilişkili olduğunu, sürdürülebilir liderlik algısının demografik özelliklerden çok örgüt iklimi ve liderlik uygulamaları gibi örgütsel yansımalarla şekillendiğini ortaya koymaktadır. Son olarak, araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak politika yapıcılara ve karar vericilere eğitim kurumlarına liderlik edecek kişilerin seçilmesinde, sürdürülebilir liderlik yeterliliklerinin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between classroom teachers' perceptions of school administrators' sustainable leadership levels and their views on the organizational culture of the institutions in which they work. Since the research aimed both to describe the existing situation as it is and to examine the relational approach among the variables of this situation, it was structured within the framework of the“relational survey model.”The population and sample of the study consisted of classroom teachers working in the Buca district of İzmir during the 2024–2025 academic year. The“Sustainable Leadership”and“Organizational Culture”scales were employed as data collection instruments, and the quantitative data obtained from these scales were analyzed using the SPSS 27.0.1.0 and SmartPLS 4.1.1.4 software packages. According to the findings, classroom teachers' perceptions of school administrators' sustainable leadership levels were at the“agree”level. Furthermore, teachers' overall evaluations of the organizational culture of their schools were found to be positive. A significant difference was observed in the sub-dimension of success culture within organizational culture between the undergraduate and graduate categories, with the mean rank of the graduate category being higher than that of the undergraduate category. Results of the Spearman Rank-Order Correlation analysis revealed positive and significant relationships between all sub-dimensions of sustainable leadership and all sub-dimensions of organizational culture, except for bureaucratic culture. The study further determined that organizational culture explained approximately 54.4% of sustainable leadership. Overall, the findings indicate that sustainable leadership is closely associated with organizational culture and that perceptions of sustainable leadership are shaped more by organizational reflections such as organizational climate and leadership practices than by demographic characteristics. Based on the results, it is recommended that policymakers and decision-makers consider sustainable leadership competencies in the selection of individuals who will lead educational institutions.