Sezaryen doğumda annenin aldığı anestezi türünün bebeğin latch skoruna etkisi
Effect of type of anesthesia received by the mother during cesarean birth on the baby's latch score
- Tez No: 956914
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Emzirmenin erken başlatılmasını engelleyici birçok faktör vardır. Bunlardan biri de doğum şekli ve doğumda anneye verilen anestezi türüdür. Bu durum emzirme ile annenin sezaryende aldığı anestezi türünün doğrudan bir bağlantısı olabileceğini göstermektedir. Çalışma sezaryen doğumda annenin aldığı anestezi türünün bebeğin LATCH skoruna etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın tipi karşılaştırmalı gözlemsel bir çalışmadır. Çalışma İstanbul'da özel bir hastanede Aralık 2024-Mart 2025 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 31'i genel anesteziyle doğum yapan anne ve bebeği, 31'i epidural anestezi ile doğum yapan anne ve bebeği olmak üzere 62 anne ve bebeği örneklem grubuna alındı. Veri toplama aracı olarak Anne ve Yenidoğan Tanıtıcı Bilgiler Formu, LATCH Emzirme Puanlama Sistemi Tanılama Ölçeği, Emzirme İzlem formu kullanıldı. Veri analizi SPSS 26 programı ile yapıldı. Anlamlılık seviyesi %95 olarak kabul edildi. Annelerin doğumdan sonra ilk emzirme ve 24. Saatindeki emzirme başarıları LATCH skoru kullanılarak karşılaştırıldığında, 24. Saatte ölçülen LATCH skoru ilk emzirmede ölçülen LATCH skorundan istatistiksel olarak anlamlı olacak düzeyde yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
There are many factors that prevent early breastfeeding care. One of them is the type of delivery and the method of anesthesia given to the mother at birth. This situation can provide a direct connection between breastfeeding and anesthesia during the mother's cesarean section. The aim of the study was to examine the effect of the type of anesthesia the mother receives during cesarean delivery on the baby's LATCH score. The study was conducted on 62 cases at a hospital in İstanbul between December 2024 and March 2025. 62 mothers and their babies, 31 of whom gave birth with general anesthesia and 31 of whom gave birth with epidural anesthesia, were included in the sample group. The Maternal and Newborn Identification Information Form, LATCH Breastfeeding Scoring System Diagnostic Scale, and Breastfeeding Follow-up Form were used as data collection tools. Data analysis was performed using the SPSS 26 program. The significance level was accepted as 95%. When the mothers' breastfeeding success at the first breastfeeding and at the 24th hour after birth was compared using the LATCH score, the LATCH score measured at the 24th hour was found to be statistically significantly higher than the LATCH score measured at the first breastfeeding.