Fonksiyonel ses bozukluğu olan yetişkin bireylere yapılan müdahalede transkutanöz elektriksel sinir uyarımı etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of transcutaneous electrical nerve stimulation in intervention in adult individuals with functional voice disorders
- Tez No: 957545
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada fonksiyonel ses bozukluğu olan kişilere sadece ses terapisi ve ses terapisiyle transkutanöz elektriksel sinir uyarımı uygulanarak, sesin akustik, işitsel algısal, aerodinamik ve öz değerlendirme yöntemleriyle analiz edilerek müdahalede tanskutanöz elektriksel sinir uyarımının etkililiği incelenmiştir. Çalışmaya dahil olan 16 katılımcıyla haftada bir kez olmak üzere 6 hafta boyunca terapi yapılmıştır. Her iki gruba da ses hijyeni, solunum egzersizi, Larengeal Manuel Terapi, esneme iç çekme egzersizi ve pipet fonasyonu egzersizi uygulanmıştır. Ek olarak grubun birine transkutanöz elektriksel sinir uyarımı gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan terapi öncesi, sonrası ve izlem şeklinde üç kere olmak üzere aerodinamik, akustik, işitsel algısal ve öz değerlendirme için veri toplanmıştır. Toplanan veriler istatistiksel olarak grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. Transkutanöz elektriksel sinir uyarımının kas gerilimi disfonisinde standart ses terapisine eklenmesi özellikle kişilerde karşılaşılan larenks ve çevresi kaslar gerginlik ve ağrı semptomları, öz değerlendirme, sesin aerodinamik ve işitsel algısal özelliklerinde olumlu etkilere sahiptir. Transkutanöz elektriksel sinir uyarımının rutin terapi programlarına dahil edilmesi daha iyi terapötik çıktılar elde edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of transcutaneous electrical nerve stimulation in interventions performed on individuals with functional voice disorders using either voice therapy alone or voice therapy combined with transcutaneous electrical nerve stimulation. The voice was analyzed using acoustic, auditory perceptual, aerodynamic, and self-assessment methods. The 16 participants in the study received therapy once a week for 6 weeks. Both groups received vocal hygiene, breathing exercises, laryngeal manual therapy, yawn-sigh exercises, and straw phonation exercises. Additionally, one group received transcutaneous electrical nerve stimulation. Data were collected from the participants three times: before, after, and at follow-up for aerodynamic, acoustic, auditory perceptual, and self-assessment. The collected data were compared statistically within and between groups. The addition of transcutaneous electrical nerve stimulation to standard voice therapy for muscle tension dysphonia has positive effects on symptoms of tension and pain in the laryngeal and perylaryngeal muscles, self-assessment, and the aerodynamic and auditory perceptual analysis of the voice. Incorporating transcutaneous electrical nerve stimulation into routine therapy programs results in improved therapeutic outcomes.