Web 2.0 araçları ile oluşturulan testlerle kâğıt kalem testlerinin madde, test istatistikleri ve öğrenci performansı karşılaştırması
Item, test statistics and student performance comparisons between tests created with Web 2.0 tools and paper and pencil tests
  1. Tez No: 957867
  2. Yazar: AYŞEGÜL SALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TUĞÇE ÖZYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada Web 2.0 araçlarından Quizizz ile oluşturulan başarı testi ile kâğıt kalem testinin uygulanmasıyla elde edilen madde ve test istatistikleri ile öğrenci performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan iki devlet ortaokulunda öğrenim gören 240 sekizinci sınıf öğrencisiyle nedensel karşılaştırma modelinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından geliştirilen 24 çoktan seçmeli maddeden oluşan Matematik Başarı Testi önce kâğıt kalem testi şeklinde, on beş gün sonra Web 2.0 aracı olan Quizizz testi şeklinde uygulanmıştır. Quizizz ve kâğıt kalem testlerinden elde edilen verilere göre; madde güçlüklerinin her iki test için oldukça yakın olduğu ve testin her iki test uygulaması için orta güçlükte ve yakın değerlerde olduğu belirlenmiştir. Her iki testin de test ortalama güçlükleri arasında manidar bir farklılık olmadığı, madde güçlükleri arasında da bir madde hariç anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Testlerin ortalama ayırtedicilikleri arasında kâğıt kalem testi yararına anlamlı fark olduğu, madde ayırtedicilikleri farkı incelendiğinde ise yalnızca iki madde için anlamlı farklılık olduğu, diğerleri arasında ise anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Her iki testinde güvenirlikleri, geçerlikleri ve öğrenci performansları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the item and test statistics and student performances obtained by applying the achievement test created with Quizizz, one of the Web 2.0 tools, and the paper and pencil test. The study was conducted in a causal comparison model with 240 eighth grade students studying in two public secondary schools in Istanbul. The Mathematics Achievement Test consisting of 24 multiple-choice items developed by the researcher was first administered as a paper-and-pencil test and fifteen days later as a Quizizz test, a Web 2.0 tool. According to the data obtained from the Quizizzes and paper and pencil tests, it was determined that the item difficulties were quite close for both tests and that the test was of medium difficulty and close values for both test administrations. It was determined that there was no significant difference between the average test difficulties of both tests and there was no significant difference between the item difficulties except for one item. It was determined that there was a significant difference between the mean discriminations of the tests in favor of the paper and pencil test, and when the difference in item discriminations was examined, it was determined that there was a significant difference for only two items, while there was no significant difference between the others. No significant difference was found between the reliability, validity and student performance of both tests.