Sürdürülebilir ambalaj tasarımı ile kültürel mirasın aktarılması: Aslantepe örneği
Transmission of cultural heritage through sustainable packaging design: The case of Arslantepe
- Tez No: 957972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ambalaj tasarımı, ürünleri dış etkenlerden koruyan, muhafaza eden, tüketiciyle iletişim kuran ve aynı zamanda etkili bir reklam ve pazarlama aracı olarak işlev gören önemli bir tasarım alanıdır. Günümüz piyasa koşulları, grafik tasarımcıları ambalaj tasarımında farklı biçim, içerik ve işlevsellik açısından yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye yönlendirmiştir. Özellikle tanıtım amaçlı olarak ambalajlarda kültürel mirasa ait görsellere yer verilmesi, bu tasarımları güçlü birer iletişim aracı hâline getirmektedir. Günümüzde küreselleşme; siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda toplumlar üzerinde derin etkiler yaratmakta, bu etkileşim bazı olumlu gelişmeleri beraberinde getirse de toplumsal kimliklerin ve kültürel değerlerin zayıflamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle toplumu bir arada tutan temel kültürel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte grafik tasarımcının kullandığı tasarım araçları ve ifade biçimleri, farkındalık yaratmada önemli bir etki potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm ilkeleri doğrultusunda ambalaj tasarımı tercih edilerek, kültürel mirasın tanıtımına nasıl katkı sağlanabileceği incelenmiştir. UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nde bulunan arkeolojik kalıntılardan örnek alınarak hazırlanan görseller, ambalaj tasarımlarına uygulanmıştır.Ayrıca ambalajların çevre dostu ve sürdürülebilir malzemelerle tasarlanması sayesinde çevreye duyarlı bir tasarım anlayışı benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Packaging design is a crucial area of design that protects and preserves products from external factors, facilitates communication with consumers, and serves as an effective tool for advertising and marketing. Today's market conditions have led graphic designers to develop innovative approaches in packaging design in terms of form, content, and functionality. In particular, incorporating visuals related to cultural heritage into packaging for promotional purposes transforms these designs into powerful communication tools. In today's world, globalization has profound impacts on societies in political, social, economic, and cultural spheres. While these interactions can bring about positive developments, they may also lead to the weakening of societal identities and cultural values. Therefore, preserving core cultural values that bind society together and transmitting them to future generations has become increasingly important. During this process, the design tools and modes of expression used by the graphic designer have significant potential to create awareness. This study explores how packaging design, aligned with the principles of sustainability and upcycling, can contribute to the promotion of cultural heritage. Visuals inspired by the archaeological remains found at Arslantepe Mound, which is included in the UNESCO World Cultural Heritage List, were applied to packaging designs. Moreover, by utilizing environmentally friendly and sustainable materials, an eco-conscious design approach was adopted.