Tarımsal kooperatiflerin işlevselliği ve sürdürülebilirliği üzerine bir çalışma: Erzurum ili örneği
A study on the functionality and sustainability of agricultural cooperatives: The case of Erzurum province
  1. Tez No: 959023
  2. Yazar: IŞIL TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada Erzurum ilindeki tarımsal kooperatiflerin işlevsellik ve sürdürülebilirliklerinin belirleyicilerinin ortaya konulması ve bu belirleyicilerden hareketle politika önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Yöntem: Erzurum'un 19 ilçesinde bulunan 113 tarımsal kooperatiften ulaşılabilen 95'i ile tam sayım yöntemiyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerle SPSS programında deskriptif analizler yapılmış ve sonuçlar tablolaştırılmıştır. Limdep programında Binary Choice Probit modeliyle yapılan regresyon analizi sonucunda kooperatiflerin işlevselliğinin ve sürdürülebilirliğinin belirleyicileri tespit edilmiştir. Bulgular: Koopertatiflerin kuruluş amacında hayvan alımı, faaliyetlerinde ise süt hayvancılığı büyük bir oranla ilk sırada yer alırken, sulama ikici, orman ürünleri üçüncü sırada yer almaktadır. Tanımlayıcı istatistikler, kuruluş amacı ve faaliyet alanına yönelik başarısızlıkların kooperatiflerin işlevselliğini ve sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Regresyon analiz sonuçlarına göre ilçe merkezine uzaklık, işlenen arazi miktarı ve tarım dışı faaliyette bulunmak kooperatiflerin işlevselliğini olumsuz etkilemektedir. Eğitim seviyesi, ortak sayısı, üyelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve tarımsal desteklerden faydalanma ise işlevselliğe pozitif etki etmektedir. Diğer taraftan ortak sayısı, gelir seviyesi ve tarımsal desteklerden faydalanma pozitif etkiletmektedir. Sonuç: Tarımsal kooperatiflerin işlevselliklerini artırmak için ilçe merkezinde veya ilçe merkezlerine yakın köylerde kurulmaları, ortak sayılarının fazla olması, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılaması yanında kooperatif yöneticilerinin ağırlıklı olarak tarımsal faaliyette bulunması, genel eğitim seviyelerinin yüksek olması ve desteklerden yararlanmaları teşvik edilmelidir. Kooperatiflerin sürdürülebilirliğini sağlamak için ise daha çok ortaklı kooperatiflerin kurulması, gelir kaynaklarının artırılması ve ortakların tarımsal desteklerden daha çok faydalanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was tried to reveal the determinants of the functionality and sustainability of agricultural cooperatives in Erzurum province and to present policy recommendations based on these determinants. Method: A face-to-face survey was conducted with 95 of the 113 agricultural cooperatives located in 19 districts of Erzurum using the full count method. Descriptive analyses were conducted using the data obtained in the SPSS program and the results were tabulated. As a result of the regression analysis conducted using the Binary Choice Probit model in the Limdep program, the determinants of the functionality and sustainability of cooperatives were determined. Findings: While the purpose of establishment of cooperatives is to purchase animals and dairy farming is the most important factor in their activities, irrigation is the second and forest products are the third. Descriptive statistics show that failures in terms of the purpose of establishment and field of activity negatively affect the functionality and sustainability of cooperatives. According to the regression analysis results, distance to the district center, the amount of land cultivated and non-agricultural activities negatively affect the functionality of cooperatives. The level of education, the number of members, meeting the needs of members and benefiting from agricultural supports positively affect functionality. On the other hand, the number of members, income level and benefiting from agricultural supports positively affect it. Conclusion: In order to increase the functionality of agricultural cooperatives, they should be established in the district center or in villages close to the district center, have a large number of partners, meet the needs of their partners, cooperative managers should be mainly engaged in agricultural activities, have a high level of general education and benefit from supports. In order to ensure the sustainability of cooperatives, cooperatives with more partners should be established, income sources should be increased and members should be provided with more agricultural supports.