Afrikalı alimlerin Arap dili ve İslam kültürünü yaymaçabaları (Mali Cumhuriyeti örneği)
Efforts of african scholars to spread Arabic language and Islamic culture (the example of the Republic of Mali)
- Tez No: 959603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ABDULVAHİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Afrika'daki İslam medeniyetinin yayılmasında önemli rol oynayan Afrikalı alimlerin, Arapça dili ve İslam kültürünü yayma çabalarını incelemektedir. Çalışma, özellikle Mali Cumhuriyeti örneği üzerinden, bu alimlerin eğitim faaliyetlerini, dini literatür üretimlerini ve toplumsal etkilerini ele almayı amaçlamaktadır. Literatürde, Arapça ve İslam kültürünün Afrika'daki yeri üzerine birçok çalışma bulunsa da, özellikle Mali'deki yerel alimlerin katkılarına dair sınırlı bir araştırma mevcuttur. Bu çalışma, bu boşluğu doldurarak hem Mali Cumhuriyeti özelinde hem de genel olarak Sahra Altı Afrika'daki İslam'ın yayılma süreçlerini daha ayrıntılı bir şekilde gözler önüne serecektir. Tezin özgün değeri, bölgesel bir örnek üzerinden Afrika'daki İslamlaşma sürecinin dinamiklerini anlamaya çalışmasında yatmaktadır. Beklenen sonuç, bölgedeki Arapça eğitim süreçlerinin ve dini etkilerin günümüzdeki toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, tarihsel kaynaklar, yerel dini metinler, Arapça dilindeki eserler ve akademik araştırmalar ışığında gerçekleştirilecektir. Yöntem olarak, nitel araştırma ve belge analizi tercih edilecek. Tez, dört aşamalı bir süreçle yürütülecek: literatür taraması, veri toplama, analiz ve raporlama. Zaman çizelgesi ise 9 ay olarak öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the efforts of African scholars in spreading the Arabic language and Islamic culture, who played a significant role in the spread of Islamic civilization in Africa. The study aims, with a particular focus on the example of the Republic of Mali, to analyze the educational activities of these scholars, their production of religious literature, and their social influences. Although the literature contains numerous studies on the place of Arabic and Islamic culture in Africa, there is a lack of research specifically addressing the contributions of local scholars in Mali. This study seeks to fill this gap by shedding light on the processes of the spread of Islam in Sub-Saharan Africa, with a specific focus on the Republic of Mali. The originality of this thesis lies in its attempt to understand the dynamics of the Islamization process in Africa through a regional case study. The anticipated outcome is to reveal the impact of Arabic education processes and religious influences on the current social structures in the region. The study will be conducted in light of historical sources, local religious texts, works in the Arabic language, and academic research. Qualitative research and document analysis methodologies will be employed. The thesis will proceed in four stages: literature review, data collection, analysis, and reporting. A timeline of nine months has been set for its completion.