Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 1-8. sınıflar müzik öğretim programının program bileşenleri açısından incelenmesi
Turkey Century Education Model 1-8. examination of music curriculum in terms of curriculum components
- Tez No: 961340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan 1-8. sınıf Müzik Öğretim Programı, alan becerileri, kavramsal becerileri, değerler, eğilimler, sosyal-duygusal beceriler ve okuryazarlık becerileri açısından içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nitel araştırma desenine dayanan çalışmada doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, programın sevgi, saygı, çalışkanlık, dostluk ve vatanseverlik gibi temel değerleri sistemli biçimde kazandırmayı hedeflediğini; öğrencinin benlik yönelimlerini ön plana alan eğilimleri merkeze aldığını ve iletişim, iş birliği gibi sosyal-duygusal becerileri gelişimsel düzeylere uygun olarak yapılandırdığını göstermektedir. Ayrıca sanat, bilgi, dijital ve kültür okuryazarlıklarının dengeli biçimde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu kapsamda programın bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimi destekleyen bileşenleriyle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin bütüncül eğitim anlayışını büyük ölçüde yansıttığı ve gelecekteki gelişimlere açık güçlü bir temel sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Grade 1-8 Music Curriculum, which was prepared within the scope of the Turkish Century Education Model, was examined by content analysis method in terms of field skills, conceptual skills, values, tendencies, social-emotional skills and literacy skills. In the study based on qualitative research design, the data obtained through document analysis were analyzed by content analysis. The findings show that the curriculum aims to systematically impart core values such as love, respect, diligence, friendship, and patriotism; focuses on dispositions that prioritize students' self-orientations; and structures social-emotional skills such as communication and cooperation in accordance with developmental levels. It was also observed that art, information, digital and cultural literacies were used in a balanced manner. In this context, it was concluded that the program, with its components supporting cognitive, affective and social development, largely reflects the holistic education approach of the Turkish Century Education Model and offers a strong foundation open to future developments.