Gıda ambalajlarının ön yüzündeki şeker kaynağı ve yerel ürün vurgularının tüketici algısı üzerindeki etkisi
The effect of sugar source and local product claims on the front of food packaging on consumer perception
  1. Tez No: 961366
  2. Yazar: BETÜL ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM İLASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, gıda ambalajlarında yer alan şeker kaynağı (“Şekeri Pancardan”) ve yerel ürün vurgusunun (“Anadolu Lezzeti”) tüketici algısı ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. İstanbul'daki üniversite öğrencilerinden oluşan 104 kişilik örneklemle, dört farklı ambalaj koşulu (yalnızca şeker kaynağı beyanı, yalnızca yerel ürün beyanı, her iki beyanın birlikte sunulması ve beyansız kontrol grubu) kullanılarak deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Bulgular, bu beyanların sağlık algısı, ürün beğenisi ve kalite algısı üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığını göstermiştir. Ancak çift beyan koşulunda satın alma niyeti, kontrol grubuna göre anlamlı biçimde düşük bulunmuştur. Ayrıca sağlık motivasyonunun hem algılanan sağlık hem de satın alma niyeti üzerinde pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, ambalaj beyanlarının etkisinin sınırlı olduğunu ve bireysel motivasyonun satın alma kararlarını daha güçlü biçimde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of sugar source (“Made with Beet Sugar”) and local product (“Taste of Anatolia”) claims on consumer perception and purchase intention. An experimental study was conducted with a sample of 104 undergraduate students in Istanbul, using four different packaging conditions: only the sugar source claim, only the local product claim, both claims combined, and a no-claim control group. The findings showed that these claims did not significantly affect perceived healthiness, product liking, or perceived quality. However, purchase intention was significantly lower in the dual-claim condition compared to the control group. Additionally, health motivation was found to affect both perceived healthiness and purchase intention positively. Overall, the results indicate that the influence of packaging claims is limited, and that individual motivation plays a stronger role in shaping purchase decisions.