İlk kez kayropraktik manipülasyon tedavisi uygulanmış non-spesifik ağrılı bireyler ile birden fazla kez bu tedaviyi almış bireylerin ağrı algısının anketle değerlendirilmesi
Questionnaire-based evaluation of pain perception in individuals with non-specific pain receiving chiropractic spinal manipulation therapy for the first time compared to those with multiple treatment sessions
  1. Tez No: 961411
  2. Yazar: SELİNAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, modern toplumlarda en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer almakta ve bireylerin günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle non-spesifik ağrılar, dünya genelinde iş gücü kaybına neden olan önemli bir halk sağlığı sorunu olarak dikkat çekmektedir (BMJ, 2019). Bu bağlamda kayropraktik tedavi, ağrı yönetiminde etkili olduğu gösterilen bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, kayropraktik tedavinin ağrı algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırma, ilk kez kayropraktik tedavi deneyimi yaşayan bireyler ile düzenli olarak bu tedaviyi alan bireylerin ağrı algıları arasındaki farklılıkları incelemeyi hedeflemektedir. Tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetinin karşılaştırılması, tedavinin etkilerini anlamak açısından önemli olacaktır. Ayrıca, katılımcıların tedaviye yönelik genel memnuniyet düzeyleri ve yaşam kalitelerindeki olası değişimler de değerlendirilecektir. Çalışmada iki farklı grup oluşturulmuştur. Toplam katılımcı sayısı 60 kişi olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu yapılmamıştır. 30 kişi daha önce kayropraktik tedaviyi deneyimlememiş kişilerden oluşurken diğer 30 kişi ise minimum 1 kez bu tedaviyi deneyimlemiş kişilerden oluşmaktadır. Ağrı yönetiminde kullanılan değerlendirme araçları, tedavi etkinliğinin doğru bir şekilde ölçülmesi açısından kritik öneme sahiptir. Tedavi öncesinde ve sonrasında katılımcılardan, ağrı algılarını değerlendirmek üzere Görsel Analog Skala (VAS) ve McGill Ağrı Anketi (MPQ) doldurmaları istenmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen 15 soruluk bir anket ile katılımcıların kayropraktik tedaviye yönelik deneyimleri ve memnuniyet düzeyleri de ölçülmüştür. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilip, gruplar arası farklar bağımsız örneklem t-testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Musculoskeletal disorders are among the most common health problems in modern societies, negatively affecting individuals' quality of daily life. In particular, non-specific pain has emerged as a major public health issue worldwide, causing significant loss of workforce productivity (BMJ, 2019). In this context, chiropractic treatment stands out as an effective method in pain management. The primary aim of this study is to evaluate the effects of chiropractic treatment on pain perception. The research seeks to examine the differences in pain perception between individuals experiencing chiropractic treatment for the first time and those receiving it regularly. Comparing the intensity of pain before and after treatment will be important in understanding the effectiveness of the intervention. Furthermore, participants' overall satisfaction with the treatment and potential changes in their quality of life will also be evaluated. Two separate groups were formed in the study, with a total of 60 participants. A control group was not included. While 30 participants had never experienced chiropractic treatment before, the other 30 had undergone this therapy at least once. The evaluation tools used in pain management are of critical importance for accurately measuring treatment effectiveness. Participants were asked to complete the Visual Analog Scale (VAS) and the McGill Pain Questionnaire (MPQ) before and after the treatment to assess their pain perception. Additionally, a 15-question survey developed by the researcher was used to measure participants' experiences and satisfaction levels regarding chiropractic treatment. The data were analyzed using SPSS software, and differences between groups were evaluated with an independent samples t-test.