Üniversite öğrencilerinin öz-liderlik ve yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediating role of psychological well-being on the relationship between self-leadership and life- satisfaction among university students
- Tez No: 961612
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI, DOÇ. DR. İBRAHİM LİMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretim Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin öz liderlik becerileri ile yaşam doyumları arasında bir ilişki olup olmadığını ve psikolojik iyi oluşun bu ilişkiye aracılık edip etmediğini incelemektedir. Sakarya ilinde üniversite eğitimine devam eden öğrenciler ile yürütülecek olan bu çalışmanın üzerinde durduğu konu; öz liderlik becerisinin yaşam doyumuna doğrudan etkisi ve bu ilişkide psikolojik iyi oluşun dolaylı bir etki yaratarak aracı bir rol oynayıp oynamadığı şeklinde özetlenebilmektedir.Bu bağlamda, araştırma bulgularının, üniversite öğrencilerinin kişisel gelişimlerine yönelik önemli çıkarımlar sunması ve psikolojik iyi oluşu destekleyen faktörleri belirlemede katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between university students' self-leadership skills and their life satisfaction, while also investigating whether psychological well-being plays a mediating role in this relationship. The research was conducted with 341 students enrolled at Sakarya University. The primary aim of the study is to determine the direct effect of self-leadership skills on life satisfaction and to explore whether psychological well-being serves as a mediator in this effect. The study is based on a quantitative research design and utilizes validated and reliable measurement scales during the data collection process. The findings indicate that students reported high levels of self-leadership, life satisfaction, and psychological well-being. These levels did not show any significant differences based on gender or academic year. Although no direct and significant effect of self-leadership on life satisfaction was detected, psychological well-being was identified as a significant mediating factor in the relationship between self-leadership and life satisfaction. Accordingly, the relationship between self-leadership and life satisfaction is indirectly supported through psychological well-being. The findings of this study are expected to provide insights into university students' personal development processes, contribute to identifying factors that support psychological well-being, and offer practical recommendations in the fields of education and psychological counseling.