Uluslararası uyarlamalar ve yeniden yapımlarda kültürel bir ayna olarak godzilla: Japon ulusal kimliği, tarihsel bellek ve Amerikan sinemasındaki değişimi
Godzilla as a cultural mirror in international adaptations and remakes: Japanese national identity, historical memory, and its transformation in American cinema
- Tez No: 961844
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
1954 yapımı Godzilla, yalnızca Japon sinemasında değil, küresel kültürde de derin izler bırakan alegorik bir anlatıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silah kullanımı ve bu silahların Japonya'da yarattığı yıkımın ardından şekillenen bu yapım, Japon halkının savaş sonrası dönemde yaşadığı kolektif travmaları sinemasal bir dile dönüştürür. Godzilla, yalnızca bir canavar figürü değil, aynı zamanda Japon toplumunun bilinçaltında biriken korku, öfke ve umutsuzluk gibi duyguların dışavurumu olarak işlev görmüştür. Serinin ilk filminde yıkıcı bir tehdit olarak ortaya çıkan bu figür, zamanla evrilerek hem tehlikenin hem de kurtuluşun simgesi hâline gelmiş; kahramanlık, dayanışma ve umut gibi değerlerle ilişkilendirilmiştir. Yetmiş yılı aşkın süredir devam eden Godzilla serisi, Japonya'nın sosyopolitik dönüşümleriyle eşzamanlı bir evrim geçirirken, özellikle Japonya-Amerika ilişkileri bağlamında değişen metaforlar ve kültürel göndermelerle dikkat çeker hâle gelmiştir. 2014 yılında seriye ilk kez doğrudan bir Amerikan katkısı eklenmiş; bu müdahale Godzilla'nın sembolik yükünü dönüştürerek, onu geleneksel anlamından uzaklaştırmış ve daha evrensel bir anti-kahramana dönüştürmüştür. Bu değişim kültürel aidiyet, ulusal hafıza ve tarihsel yorum farkları açısından da yeni okumalar yapılmasını gerektirmiştir. Bu tezde, Godzilla'nın Japon kolektif belleğinde nasıl bir modern mitoloji figürü hâline geldiği, bu figürün zamanla nasıl evrildiği ve uluslararası uyarlamalarda ne şekilde yeniden anlamlandırıldığı analiz edilmektedir. Godzilla tarihsel travmaların, kültürel kimlik arayışlarının ve uluslararası güç ilişkilerinin yansıdığı çok katmanlı bir aynadır.
Özet (Çeviri)
The 1954 film Godzilla stands as an allegorical work that left a profound mark not only on Japanese cinema but also on global culture. Emerging in the aftermath of the United States' use and testing of nuclear weapons, the film channels the collective trauma experienced by the Japanese people into a cinematic form. Godzilla is not merely a monster figure; it functions as a manifestation of Japan's subconscious fears, anxieties, and suppressed emotions in the postwar era. Initially portrayed as a destructive threat, the character gradually evolved into a symbol of both danger and salvation, coming to embody values such as heroism, solidarity, and hope. Over more than seventy years, the Godzilla series has undergone a parallel evolution with Japan's sociopolitical transformation, marked by shifting metaphors and cultural references, particularly in the context of Japan-U.S. relations. In 2014, a significant turning point was reached with the franchise's first major American contribution, which redefined Godzilla's symbolic meaning and repositioned the creature as a more global antihero. This transformation invites renewed readings not only in terms of visual representation but also in relation to cultural identity, collective memory, and historical interpretation. This thesis examines how Godzilla has become a figure of modern mythology within the Japanese collective consciousness, how its meaning has evolved over time, and how it has been reinterpreted across international remakes and adaptations. Far from being just a cinematic creation, Godzilla operates as a multifaceted mirror reflecting historical trauma, cultural anxieties, and global power dynamics.