Oyun tasarımında ideoloji ve çevresel anlatım: Bioshock infinite ve the last of us part ı üzerine bir analiz
Ideology and environmental storytelling in game design: An analysis of bioshock infinite and the last of us part i
- Tez No: 962091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, video oyunlarının mimari, sinematik ve grafik tasarım unsurlarını inceleyerek, bu unsurların oyun anlatısına nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Tez, The Last of Us Part I ve BioShock Infinite oyunlarını, çevresel hikâye anlatımı aracılığıyla işlenen ideolojik temalar bağlamında analiz etmektedir. Oyunların mekân tasarımları, sinematik anlatım teknikleri ve grafiksel ögeleri, oyuncuya iletilen ideolojik mesajların yapıtaşı olarak değerlendirilmiştir. Yakın okuma yöntemi ve ideolojik göstergebilim çerçevesinde gerçekleştirilen çözümleme, çevresel detaylar, mekân düzenlemeleri ve görsel kodlamalar üzerinden yürütülmüştür. Mimari-sinema-grafik üçgeni doğrultusunda yapılan analiz, oyun tasarımında mekânın ideolojik temsilini disiplinlerarası bir yaklaşımla ele almaktadır. The Last of Us Part I, hayatta kalma ve ahlak, doğanın üstünlüğü, toplumsal çöküş ve bireysel bağlar gibi temaları işlerken; BioShock Infinite, Amerikan milliyetçiliği, sınıf ayrımları, ırkçılık ve dinî fanatizm gibi konuları felsefi bir çerçevede ele almaktadır. Her iki oyun, çevresel anlatım ve ideolojik temalar açısından zengin örnekler sundukları için seçilmiştir. Grafik tasarım, sinematik yapı ve mimari üzerinden işlenen derin anlatılar, bu oyunları analiz açısından değerli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how architectural, cinematic, and graphic design elements in video games contribute to narrative construction. It analyzes The Last of Us Part I and BioShock Infinite through the lens of environmental storytelling and the ideological themes embedded within. The spatial design, cinematic techniques, and visual components of these games are examined as active narrative tools that convey ideological messages. Utilizing close reading and ideological semiotics, the analysis focuses on environmental details, spatial arrangements, and visual codifications. Through the interdisciplinary framework of architecture-cinema-graphic design, the study explores how spatial representation in game design articulates ideological meanings. The Last of Us Part I addresses themes of survival and morality, the dominance of nature, societal collapse, and personal bonds, while BioShock Infinite engages with American nationalism, class divisions, racism, and religious fanaticism within a philosophical context. These games were selected for their rich use of environmental storytelling and ideological depth, making them valuable examples for analysis through architectural, cinematic, and graphic design perspectives.