Kur'anı Kerim'de nebilere ve resullere vahiy/kitap verilip verilmediği
Whether revelation/books are given to prophets and messengers in the Qur'an
  1. Tez No: 962131
  2. Yazar: KEVSER DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Allah'ın Kur'an ile bizlere bildirdiği İslam dini bir haritaya benzer insanlara verilen akıl nimeti ise bir pusuladır. Dünya ve ahiret saadeti için hem İslam hem de akıl gereklidir. Saadet için tek başına akıl yeterli değildir. Bunun yanında gerekli bütün bilgiler İslam dini ile insanlara bildirilmiştir. İslam inancı, Allah tarafından gönderilen vahiy ve vahyi alan peygamberler çerçevesinde şekillenmektedir. Bu dinin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını Allah Teâlâ vahiy yoluyla peygamberlerine bildirmiştir. Bu bağlamda vahiy Allah'ın insanlar ile bir nevi konuşmasıdır. Peygamberler ve diğer bütün insanlar vahye karşı sorumludurlar. İlk insan Hz. Âdem'den Hz. Muhammed'e kadar bütün peygamberler aynı gerçeği yani İslam'ı tebliğ etmişlerdir. Allah katında din tektir, o da İslam dinidir. İnsanlığın gelişmesine uygun şekilde gönderilen bütün peygamberlerin tebliğ ettikleri dinde temel inanç esasları aynıdır. Kur'an'da kullanılan nübüvvet ile ilgili kavramlar dikkat çekmiştir. İçlerinden önemli olanları da peygamberler için kullanılan resul ve nebi kavramlarıdır. Kur'an'da bazen peygamberler için nebi, bazen resul, bazen de hem nebi hem resul kavramları kullanılmıştır. Bunun sebebinin ne olduğu ve iki kavramın anlam bakımından aynı mı farklı mı olduğu tartışılmıştır. Çalışmamızda resul ve nebi kelimelerini açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam, as conveyed to us by Allah through the Qur'an, can be likened to a map, while the blessing of reason granted to humanity serves as a compass. For true happiness in both this world and the hereafter, both Islam and reason are necessary. Reason alone is not sufficient for attaining true happiness. All the necessary knowledge for this purpose has been conveyed to humanity through the religion of Islam. The Islamic faith is shaped within the framework of divine revelation sent by Allah and the prophets who received it. The principles of belief, worship, and morality in this religion have been communicated to the prophets by Allah through revelation. In this context, revelation can be considered a form of divine communication from Allah to humanity. Both the prophets and all other people are responsible for heeding this revelation. From the first human, Prophet Adam, to Prophet Muhammad, all the prophets conveyed the same truth — Islam. In the sight of Allah, there is only one true religion, and that is Islam. While the methods and laws may have adapted over time to the development of humanity, the core tenets of belief brought by all prophets have remained the same. The Qur'an uses several terms related to prophethood that have attracted attention. Among the most important are the terms rasul and nabi, which are both used to refer to prophets. In the Qur'an, sometimes a prophet is referred to as a nabi, sometimes as a rasul, and sometimes as both. This has led to discussions about the reasons behind this and whether these two terms are synonymous or represent different meanings. In this study, we will attempt to explain the terms rasul and nabi using these key concepts.