Tipografinin dijital çağı: 1960 sonrasında yeniden biçimlenen harfler
The digital age of typography: Reshaped letters after 1960
  1. Tez No: 962472
  2. Yazar: BESTE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yazının ilkel piktografik tabanlı oluşumlarından günümüzün yapay zekâ tabanlı tipografik üretim süreçlerine uzanan tarihsel serüveninde yaşanan dönüşümler, çok katmanlı bir gelişim çizgisi doğrultusunda şekillenmektedir. 1960 sonrası dönemde ivme kazanan dijitalleşme yenilikleri bağlamında tipografi alanında dönüşen üretim teknikleri geleneksel sınırlamaların ötesine geçmektedir. Yazılı iletişimin durağan yapısının dinamik biçimlere evrilmesiyle tipografi, değişken koşullara uyum sağlayabilen esnek yapılara dönüşmektedir. Bu araştırma yazılım tabanlı modelleme ve üretken ağ sistemlerinin yükselişiyle yazı tiplerinde gerçekleştirilebilen tipografik modifikasyonlarının kapsamını ortaya koymaktadır. Günümüz süreçlerinde gelişimini sürdüren yapay zekâ ve derin öğrenme tabanlı sistemler, tipografi alanındaki bileşenlerin çok boyutlu parametrik eksenlerde düzenlenmesine ve üretilmesine olanak tanımaktadır. Bu bağlamda geliştirilen“Complab Yazı Karakteri”uygulama projesi, çağdaş dijital ekran tipografisinin sınırları içerisinde ve parametrik modelleme doğrultusunda yapılandırılmıştır. Gelecekte, tasarım süreçleri kapsamında, yazı tiplerinde çok boyutlu kontrol eksenlerinin genişletilmesi ve optik noktaların uyarlanabilir algoritmalar aracılığıyla dönüştürülmesi gibi mikro düzeydeki tipografik kararların otomatik olarak şekillendirilmesi mümkün olacaktır. Bu çalışmada ele alınan teorik bulgular, tipografinin dijitalleşme adımlarıyla evrimleştiği dinamik ve modellenebilir sistemleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformations experienced in the historical adventure of writing from primitive pictographic-based formations to today's artificial intelligence-based typographic production processes are shaped in line with a multi-layered development line. In the context of digitalization innovations that gained momentum in the post-1960 period, the production techniques transformed in the field of typography go beyond traditional limitations. With the evolution of the static structure of written communication into dynamic forms, typography is transforming into flexible structures that can adapt to changing conditions. This research reveals the scope of typographic modifications that can be performed in fonts with the rise of software-based modeling and generative network systems. Artificial intelligence and deep learning-based systems, which continue to develop in today's processes, allow the components in the field of typography to be arranged and produced on multi-dimensional parametric axes. In this context, the“Complab Typeface”application project developed is structured within the boundaries of contemporary digital screen typography and in line with parametric modeling. In the future, it will be possible to automatically shape micro-level typographic decisions such as expanding multi-dimensional control axes in fonts and transforming optical points through adaptive algorithms within the scope of design processes. The theoretical findings discussed in this study reveal dynamic and modelable systems in which typography evolves with digitalization steps.