Otomatik personel kimlik kontrol sistemi
Automatic personel identification control system
- Tez No: 96274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
T.C. Selçuk Üniversitesinde uygulamaya konulan kimlikler üzerindeki Barkodlarda öğrenci hakkında bilgiler bulunmaktadır. Öğrenciye yönelik bir takım istatistiklerin ortaya çıkarılması için bu kodlardan yararlanılacaktır. Diğer taraftan kimliklerdeki Barkod uygulamaları fakültelerin öğrenci kontrolleri açısından düşünülebilir. Fakat bugüne kadar gereken işlemleri yapabilecek kontrol sistemi fakültelerimizde mevcut değildir. Bu projenin amacı yukarıda belirtilen konuların yam sıra güvenlik problemlerini de çözecek olan kontrol sisteminin meydana getirilmesidir. Kontrol Sistemi turnike, turnike kontrol kartı, optik okuyucu, bilgisayar ve Barkodlu kimlikten oluşmaktadır. Üzerinde Barkodu olan kimliği ile gelen öğrenci, kimlik üzerindeki Barkodu, optik okuyucuya okutur. Okunan bilgi optik okuyucudan bilgisayardaki kontrol programına gider, purada gelen bijgi değerlendirilir. Sonuç tyrnjkedekj kontrol kartına gider. Konjrp] kartına gelen bibiye gö^ş turnikenin hareketi belirlenir: Bu çalışmada ftrzu edilen sistem kurulmuş ve sonuçlar elde edîffmştir. Bu sistemde bilgiler bilgisayar ortamında tutulur ve istenilen sorgulamalar yapılır. Anahtar Kelimeler : Barkod, Barkod okuyucu, turnike, kontrol kartı, mikrokontroller, bilgisayar programı.
Özet (Çeviri)
The Selçuk University students identity card has a barcode which include information about student. These codes will be used to build statistic about students. On the other hand barcode applications can be used as control of students in faculties. But there is no control system to handle this operations. The aim of this study is to build control system that solve security problem as well as the problem mentioned before. The Control System consist of turnstile, control card, optic reader, computer and identity card which has barcode. The student who has the identity card with barcode instruct the optic reader with barcode number. This insruction is sent to the computer control program by optic reader. This information is evaluted in control program. The result goes to control card in turnstile. The kind of information which comes to control card determine the motion of turnstile. In this study the system established and results obtained. In this system knowledges are hold in computer and any interrogation can be made. Key Words : Barcode, barkod reader, turnstile, control card, microcontroller, computer program.