Türkiye'de Ar-Ge harcamalarının ihracat üzerine etkisi
The impact of R&D expenditures on exports in Turkey
- Tez No: 962752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkelerin uluslararası ticarette rekabet edebilmesi için, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermeleri çok daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de Ar-Ge harcamaları ile ihracat performansı arasındaki olası nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada ampirik metodoloji olarak Granger Nedensellik Analizi uygulanmıştır. Analizde 1996-2023 arası dönem incelenmiş olup yıllık veriler kullanılmıştır. Çalışma neticesinde Türkiye'de AR-Ge harcamalarından ihracat performansına doğru istatistiksel olarak anlamlı ve tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Bulgular, Ar-Ge harcamalarının ihracat performansı üzerindeki yapısal etkilerini destekler niteliktedir. Bu etkinin geliştirilmesi ve sürdürülmesi için (uzun dönemli) yapısal reformlar ve uygulamalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
In order for countries to remain competitive in international trade, it has become increasingly important for them to prioritize research and development (R&D) activities. This study investigates the possible causal relationship between R&D expenditures and export performance in Turkey. The empirical methodology employed in the study is the Granger Causality Analysis. The analysis covers the period between 1996 and 2023, using annual data. The findings reveal a statistically significant and unidirectional causality from R&D expenditures to export performance in Turkey. These results support the structural impact of R&D expenditures on export performance. To enhance and sustain this effect, it should be supported by structural (long-term) reforms and implementations.