Adana kent kimliği
Urban identity of Adana
  1. Tez No: 963122
  2. Yazar: ESRA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, küreselleşmenin, neoliberal politikaların ve mekânsal dönüşümlerin kent kimliği üzerindeki etkilerini Adana kenti örneğinde incelemektedir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, farklı yaş, meslek ve toplumsal kesimlerden toplam 50 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; tematik analiz yöntemiyle veriler değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla, kentin değişen sembolleri, deprem sonrası mekânsal kırılmalar, ekonomik yapıdaki etnik kümelenmeler ve yerel yönetimlerin karar öncelikleri sorgulanmıştır. Bulgular, üretim temelli (pamuk) bir kimlikten tüketime dayalı bir kimliğe geçişi göstermektedir. Bu değişim, kentin ekonomik ve kültürel yönelimlerindeki dönüşümle doğrudan ilişkilidir. Bu geçiş, kentin ekonomik ve kültürel yönelimlerindeki değişimle doğrudan ilişkilidir. Ayrıca deprem sonrası oluşan fiziksel yıkım, toplumsal travmalar ve güvenlik algısı, Adana'nın kent kimliği üzerinde derin izler bırakmıştır. Çalışmada, kent kimliğinin yalnızca fiziksel değil; toplumsal hafıza, katılım ve kültürel değerleriyle birlikte inşa edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Adana örneği, geçmişle bağını koparmadan çok katmanlı bir kimlik anlayışının geliştirilmesine olanak sağlayan bir kent olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of globalization, neoliberal policies, and spatial transformations on urban identity through the case of Adana, Turkey. Conducted using a qualitative research design, the study is based on in-depth interviews with 50 individuals from diverse age groups, professions, and social backgrounds. The collected data were analyzed using thematic analysis. Through a semi-structured interview form, the research explores shifting urban symbols, perceptions of post-earthquake spatial ruptures, ethnic clustering within the economic structure, and the decision-making priorities of local authorities. The findings indicate a transition from a production-based (cotton-oriented) urban identity to one centered on consumption, directly linked to changes in the city's economic and cultural orientations. Furthermore, the physical destruction caused by the earthquake, along with collective trauma and heightened concerns over safety, have left a profound impact on Adana's urban identity. The study emphasizes that urban identity should not be constructed solely through physical elements, but also through collective memory, civic participation, and cultural values. The case of Adana is presented as a city that, without severing its ties to the past, offers the potential for developing a multi-layered understanding of urban identity.